Badając ścieki sprawdzą ilu poznaniaków choruje na Covid-19

Miasto podpisało porozumienie, dzięki któremu uruchomiona zostanie platforma monitorująca mRNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Pozwoli to lepiej określić, ile mieszkańców i mieszkanek miasta jest chorych na COVID-19. 

Badaniem ścieków zajmą się pracownicy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium. Monitorując ścieki komunalne naukowcy sprawdzą, ile znajduje się w nich kopii RNA wirusa, a co za tym idzie – ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19.

– Byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który zaczął prowadzić tego typu badania już podczas pierwszych fal pandemii. Od czerwca 2020 roku opracowana przez analityków z Aquanet Laboratorium metoda została z powodzeniem wprowadzona w życie w ramach stałego monitoringu systemu kanalizacyjnego w aglomeracji poznańskiej – mówi Paweł Chudziński, prezes Zarządu Aquanet SA

Dotychczasowe wyniki badań naukowców jednoznacznie wskazują, że istnieje związek między stwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia liczbą zakażeń, a wykrytą liczbą kopii RNA wirusa w próbkach. W większości analizowanych punktów monitoringowych obserwuje się obecnie ich większe ilości niż można by wnioskować z liczby raportowanych przypadków zakażeń w Poznaniu.

Taka sytuacja może wskazywać na większe ryzyko zakażenia i choroby, niż wynikałoby to z oficjalnych komunikatów na temat liczby zarażonych – ze względu na większą liczbę osób, które przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w ramach współpracy uzupełni badania obecności wirusa w ściekach o sekwencjonowanie jego genomu. Pozwoli to określić warianty, które mogą być bardziej zjadliwe lub zakaźne – podobnie jak obecnie dominujący wariant delta w stosunku do wariantów poprzednich.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl