Aż dziesięciu wychowanków Lecha awansowało na mundial

We wtorek reprezentacja Polski wygrała ze Szwecją 2:0 i awansowała na mundial. Aż dziesięciu wychowanków Lecha Poznań przyczyniło się do tego sukcesu.

Wtorkowy mecz był jedenastym spotkaniem Polaków w zakończonych eliminacjach. Jakub Bednarek rozegrał siódmy mecz w pełnym wymiarze czasowym. 25-latek spędził podczas kwalifikacji najwięcej czasu na murawie spośród wszystkich wychowanków Kolejorza. Środkowy obrońca jest jedną z ważniejszych postaci naszej reprezentacji. Opuścił tylko cztery mecze – starcia z Andorą i San Marino.

W podstawowym składzie meczu ze Szwecją zagrał również Jakub Moder. Na co dzień występuje w Premier League. Podczas eliminacji zanotował aż dziewięć spotkań. W meczu z Anglią strzelił gola lewą nogą, pokonując Nicka Pope’a.

Nie można pominąć Kamila Jóźwika, który podczas 500 minut rozgrywek zaliczył dwa trafienia i taką samą liczbę asyst. 23-letni zawodnik nie wystąpił tylko w dwóch grupowych spotkaniach, a w niedawnym zgrupowaniu nie wziął udziału z powodu urazu. Bartosz Bereszyński i Karol Linetty, obaj wyszkoleni w Kolejorzu, dołożyli swoją cegiełkę do awansu na mundial. Boczny defensor zagrał dokładnie 477 minut i zanotował jedną asystę, natomiast jego młodszy kolega uzbierał 379 minut, dwie bramki oraz asystował przy jednym z dziewięciu eliminacyjnych goli Roberta Lewandowskiego.

Tymoteusz Puchacz i Tomasz Kędziora, osadzający boki obrony, zapunktowali w klasyfikacji kanadyjskiej. Jeden z nich w meczu z San Marino zaliczył asystę, a drugi obrońca zdobył bramkę z tym samym przeciwnikiem na Stadionie Narodowym. Robert Gumny, Jakub Kamiński i Krystian Bielik rozegrali po jednym meczu w pełnym wymiarze czasowym. Z orzełkiem na piersi zagrali również Marcin Kamiński, Bartosz Salamon i Dawid Kownacki.