Archidiecezja ma nowych księży. Abp Gądecki mówił o poprawności politycznej

Archidiecezja poznańska zyskała nowych księży. Ośmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, których udzielił im arcybiskup Stanisław Gądecki. Nowi kapłani poznali też parafie, do których trafią 1 lipca. Hierarcha podczas homilii mówił o poprawności politycznej wpisanej w „logikę braku męstwa”.

W sobotę, 27 maja w katedrze poznańskiej odbyły się święcenia kapłańskie, których udzielił abp Stanisław Gądecki. Łącznie przystąpiło do nich 11 diakonów, z czego ośmiu pochodzi z archidiecezji poznańskiej, dwóch z diecezji kaliskie, a jeden z diecezji bydgoskiej. Stało się tak, ponieważ klerycy z Kalisza i Bydgoszczy uczą się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

– Otoczmy tych naszych braci solidarną modlitwą. Módlmy się, aby byli oni do końca wierni misji, do której ich wzywa nasz Pan i Zbawiciel – mówił abp Gądecki.

Abp Gądecki o poprawności politycznej

Metropolita poznański w swojej homilii rozważał dwie sprawy: przesłanie z dzisiejszej Ewangelii oraz temat męstwa, jakiego – wraz z kapłaństwem – domaga się od kapłanów Kościół.

Według abp. Gądeckiego, człowiek prawdziwie odważny to nie ten, kto „nigdy nie zaznał lęku”. – To nie furiat, który zapomina się w szale, ufny w swoje umiejętności, nie przejmujący się myślą o niebezpieczeństwie. Człowiek odważny to ktoś, kto realistycznie ocenia trudności i niebezpieczeństwa, rozeznaje daną sytuację na tyle, na ile to możliwe, i w świetle tego rozeznania panuje nad swoimi uczuciami takimi jak lęk, euforia, nadmierna pewność siebie czy też brak tej pewności – podkreślał.

Zdaniem hierarchy istnieje kilka grzechów, które przeciwstawiają się męstwu. – Do tych grzechów należy najpierw tchórzostwo. Z powodu lęku człowiek, a więc także kapłan, nie stosuje się czasami tchórzliwie do wskazań Chrystusa – wyjaśniał. I dodawał: – W logikę braku męstwa wpisuje się często postawa politycznej poprawności. Innym rodzajem grzechu przeciwko męstwu jest obojętność, której przyczyną jest lekceważenie życia. Jeszcze innym przejawem braku męstwa jest zuchwałość, która oznacza przesadną i lekkomyślną odwagę w stawianiu czoła niebezpieczeństwom, która dla całkiem banalnych przyczyn wystawia na niebezpieczeństwo zdrowie lub życie ludzkie.

Zobacz też: Zbierają blisko 100 tys. zł na jubileusz abp. S. Gądeckiego. Prezent jest już wybrany

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl