Wielu poznaniaków kocha tu przyjeżdżać. Będzie remont za miliony złotych

Jeden z ulubionych kierunków na krótkie wypady dla Poznaniaków ma zostać wyremontowany. Na odnowienie Arboretum w Kórniku przeznaczone zostaną dwa miliony złotych.

Arboretum w Kórniku to jeden z najstarszych i najbogatszych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Zaprojektował je Tytus Działyński i rozpoczął nad nim pracę w pierwszej połowie XIX wieku. To miejsce badań dendrologicznych, a także edukacji przyrodniczej dla szkół i turystyki. Na terenie znajdują się polany edukacyjne, ścieżki tematyczne oraz plac zabaw, a także działa tu Instytut Dendrologii PAN.

W tym roku arboretum obchodzi wyjątkowy jubileusz – 200-lecie powstania.

– Dla nas, z perspektywy regionu, Samorządu Województwa, Arboretum Kórnickie jest ikoną Wielkopolski. Kórnik pojawia się bowiem niemal we wszystkich materiałach promocyjnych regionu, jest miejscem z przepiękną historią i bogactwem przyrodniczym – mówił Marek Woźniak.

W związku ze starzejącą się konstrukcją murów zdecydowano się na remont.

– Rozmawiając o bieżących problemach Instytutu dowiedziałem się, że jednym z nich jest ogrodzenie. To bardzo prozaiczna, ale ważna rzecz, biorąc pod uwagę rangę kolekcji zgromadzonej w Arboretum. Dlatego podjąłem rozmowy z burmistrzem Kórnika oraz Starostą Poznańskim, dzięki temu uda się ten problem rozwiązać. Zwykle z okazji takiego jubileuszu przekazuje się tabliczkę czy grafikę pamiątkową, ja mam jednak umowę o wartości miliona złotych na ogrodzenie – dodał.

Dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gmina Kórnik przekażą po milionie złotych na ,,stare Arbotreum”. Natomiast Starostwo Poznańskie ma przekazać pieniądze na ,,nowe Arboretum”.

Czytaj także: Ma 100 lat i nadal pracuje. Właśnie odebrał szczególne wyróżnienie

Hubert Śnieżek
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl