Aktor znany z takich filmów jak: „Ostatnia rodzina”, „Dyrygent”, „Śubuk”, Prymas – trzy lata z tysiąca” przyjedzie do stolicy Wielkopolski, aby wystawić monodram tragedii Williama Szekspira.
Do szekspirowskich korzeni zwróci się niezrównany mistrz aktorskiego fachu – Andrzej Seweryn. Jego „Lear” to spojrzenie na władczego i aroganckiego monarchę, ale także człowieka dotkniętego bólem, tęsknotą i samotnością.
Monodram Andrzej Seweryn zaprezentuje 9 września w przestrzeni Teatru Polskiego w Poznaniu. Dzień przed spektaklem wyświetlony zostanie film o Andrzeju Sewerynie – „Jestem postacią fikcyjną” w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka. Po seansie odbędzie się rozmowa z bohaterem dokumentu, który opowie więcej o swojej imponującej, trwającej już przeszło 60 lat karierze.
O czym jest „Król Lear”?
„Król Lear” Williama Szekspira to jedna z najbardziej znanych i dramatycznych tragedii angielskiego dramaturga. Sztuka opowiada historię tytułowego bohatera, króla Leara, który decyduje się podzielić swoje królestwo między trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Sprawdza ich miłość do siebie, zadając każdej pytanie o to, jak bardzo go kochają.
Goneryla i Regana, fałszywie komplementując ojca, zdobywają jego uznanie i otrzymują część królestwa. Najmłodszą córkę, Kordelię, która odznacza się szczerością, wydziedzicza i wygania. Lear wkrótce odkrywa, że Goneryla i Regana są niewdzięczne i zdradliwe, a Kordelia, mimo że wygnana, jest tą, która go naprawdę kocha.
Andrzej Seweryn
To jeden z najważniejszych polskich aktorów. Choć jego ojciec widział go w przyszłości jako oficera, Seweryn od dzieciństwa interesował się teatrem. W 1968 roku ukończył warszawską PWST, po czym rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, gdzie pracował do 1980 roku. Popularność przyniosły mu znakomite role w spektaklach Teatru Telewizji. Wystąpił też w wielu kultowych polskich filmach. Współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem. Po sukcesach w Polsce, wyjechał z Wojciechem Pszoniakiem do Francji, by zagrać w sztuce „Oni” Witkacego. W krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej cenionych artystów. Jest członkiem słynnej Comédie-Française, będąc drugim w historii teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu tam zaproponowano pracę. Seweryn wykładał także w polskiej i francuskiej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1998 roku jego „gwiazdę” odsłonięto w Alei Gwiazd w Łodzi.
Monodram i projekcja filmu odbywa się w ramach tegorocznej edycji Malta Festival.
Bilety na stronie malta-festival.pl.
Czytaj też: Muzyczne gwiazdy w Poznaniu. Rozpoczyna się Blue Summer Jazz Festival