Ambasador USA odwiedził Poznań. „Polska jest bezpieczna”

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzeziński wygłosił wykład na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na temat relacji polsko-amerykańskich. Studenci zadawali pytania dotyczące roli mediów społecznościowych w polityce, bezpieczeństwa i przyszłości współpracy między oboma krajami.

Spotkanie z ambasadorem Brzezińskim skupiło się na aktualnej sytuacji i perspektywach współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wygłosił wykład pt. „The United States and Poland: Today and Tomorrow”. Według ambasadora obecnie mamy do czynienia ze „złotą erą” w stosunkach dwustronnych. W Polsce stacjonuje ponad 10 tysięcy żołnierzy amerykańskiej armii.

Ambasador podkreślił, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce wynosi 26 miliardów dolarów, a ponad półtora tysiąca firm z USA działa w kraju, tworząc ponad 300 tysięcy miejsc pracy.

Mark Brzeziński wyraził optymizm wobec działań Polski na arenie międzynarodowej. Wspominał o wsparciu udzielanym Ukrainie oraz zaangażowaniu obywatelskim Polaków w wyborach. Dodał, że jest to zauważalne na świecie.

Plany edukacyjne na UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza już teraz realizuje kursy edukacyjne we współpracy z amerykańskimi żołnierzami. Planowane jest jednak rozszerzenie oferty edukacyjnej, a Uniwersyteckie Centrum Afirmacji Literatury ma rozwijać współpracę z komisją Fulbrighta. To otwiera nowe perspektywy dla młodych naukowców z UAM, którzy będą mogli prowadzić badania za oceanem.

Ambasador Brzeziński podkreślił także rolę legendarnego kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, absolwenta Uniwersytetu Poznańskiego.

Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła gotowość uczelni do nawiązania różnorodnych kontaktów, szczególnie związanych z obecnością amerykańskich żołnierzy w Poznaniu i Powidzu. Uniwersytet zamierza zaangażować się jako instytucja edukacyjna, co może przyczynić się do dalszego zbliżenia Polski i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: „Plakat polityczny świata nie zbawi, ale może go wspierać” [WYWIAD]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl