W Poznaniu powstał park im. Alberta Camusa. To część obchodów upamiętniających wydarzenia związane z Poznańskim Czerwcem ‘56. Znajduje się on w rejonie ulic Kazimierza Wierzyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i ronda Józefa Czapskiego. Na terenie osiedla Literackiego w dzielnicy Strzeszyn.
– Odsłonimy skwer poświęcony postaci Alberta Camusa. Dlaczego Francuz zasłużył na upamiętnienie w przestrzeni miasta Poznania? Chcemy, aby wydarzenia związane z robotniczym protestem 28 czerwca 1956 roku, a także wyjątkowe postacie były obecne nie tylko przy centralnym pomniku, przypominającym heroizm robotników, ale także w innych miejscach pamięci, gdzie cyklicznie się spotykamy – wyjaśniał wcześniej Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Dodał też: – W tamtych czasach mówienie o robotniczym proteście w sposób otwarty, prawdziwy i wiarygodny było niemożliwe dla robotników w Polsce. Władza komunistyczna tłumiła wszelkie próby wyrażania opinii. Jednak to, co wypływało z ust tych robotników po 28 czerwca, było przekazywane na zewnątrz przez prasę wolnego świata, głównie z Europy Zachodniej. Warto pamiętać, że wówczas odbywały się Międzynarodowe Targi Poznańskie, które umożliwiały przekazanie informacji o tym, co się działo w Poznaniu. Wiadomości te docierały do Alberta Camusa. Był głęboko poruszony tym, co się działo. W rezultacie zorganizował manifestację w Paryżu, podczas której jego słowa były szeroko rozpowszechniane.
Co jeszcze w programie obchodów Poznańskiego Czerwca?
We wtorek, 27 czerwca, o godz. 18 odbędzie się za to gala wręczenia nagrody „Stukot’56”. Ceremonia odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, przy Iglicy, przy ulicy Głogowskiej 14. W środę 28 czerwca odbędą się liczne uroczystości pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami związanymi z Czerwcem ’56.
Więcej przeczytasz tutaj: Program obchodów Poznańskiego Czerwca. Będzie nowy skwer w Poznaniu