Śledztwo dotyczące zbrodni popełnionych podczas Poznańskiego Czerwca przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego przedłużono do końca roku. To kolejne przesunięcie ostatecznego terminu.
Śledztwo dotyczy wydarzeń z 1956 roku
Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, Mirosław Więckowiak, informuje, że Komisja obecnie opracowuje wstępny projekt decyzji końcowej. A także analizuje materiały procesowe, wcześniej zgromadzone.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas znanych jako Zakłady im. Stalina, rozpoczęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną. Tą brutalnie stłumiła milicja i wojsko. Według ustaleń śledztwa, w wyniku tych wydarzeń zginęło 58 osób.
Śledztwo rozpoczęło się 30 lat temu. Badaniem okoliczności robotniczego buntu zajmuje się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu.
Początkowo planowano zakończenie śledztwa na przełomie 2021 i 2022 roku. Jednak zmiana prokuratora prowadzącego sprawę, wpłynęła na przesunięcie terminu wydania decyzji merytorycznej.
Prokurator Więckowiak poinformował, że ostatnio Komisja otrzymała pismo od mieszkańca Poznania. Ten doniósł o istnieniu sanitarnego wagonu. W nim opatrywano rannych. Mieszkańca przesłuchano w ramach świadka.
– W swoich zeznaniach podał, że osobiście widział ten wagon stojący na torach pod mostem Teatralnym, że był w nim opatrywany jego ojciec zraniony w głowę. Opisał wygląd wagonu i miejsce jego ustawienia. Wątek ten nie był do tej pory wyjaśniany, w związku z powyższym zwrócono się do szeregu instytucji z wnioskami o przeprowadzenie kwerend w poszukiwaniu ewentualnej dokumentacji dotyczącej tego wagonu – powiedział prokurator w rozmowie z PAP.
Komisja otrzymała również materiały od Wieloosobowego Stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Poznaniu, dotyczące potencjalnej ofiary Czerwca. Chodzi o żołnierza z jednostki w Redzikowie koło Słupska, który tragicznie zginął w Poznaniu 30 czerwca 1956 roku.
Jakie są ustalenia?
Aktualnie trwają czynności mające na celu zweryfikowanie zgromadzonych materiałów dotyczących tego żołnierza. Równocześnie analizowane są materiały procesowe. Przygotowywany jest wstępny projekt decyzji końcowej. Śledztwo przedłużono do 22 grudnia, a jego zakończenie będzie zależało od wyników obecnie prowadzonych czynności.
Śledztwo dotyczy przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego podczas wydarzeń w Poznaniu 28-29 czerwca 1956 roku. Obejmuje ono m.in. pozbawienie życia wielu osób, zadanie obrażeń ciała, nielegalnego pozbawienia wolności oraz znęcania się nad zatrzymanymi uczestnikami demonstracji.
W toku dochodzenia ustalono, że w wyniku wydarzeń związanych z Czerwcem zginęło łącznie 58 osób. W tym 50 cywilów, czterech żołnierzy, jeden milicjant i trzech funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Liczbę ustalono na podstawie weryfikacji dokumentów i informacji źródłowych dotyczących ofiar śmiertelnych. Zbadano ponad 90 przypadków zgonów, które mogły być związane z Czerwcem.
Śledztwo w sprawie wydarzeń z Czerwca ’56 rozpoczęło się w 1991 roku pod nadzorem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. Po zawieszeniu postępowania w styczniu 1999 roku Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu wznowiła je w listopadzie 2000 roku.
Czytaj też: Program obchodów Poznańskiego Czerwca. Będzie nowy skwer w Poznaniu
Źródło: PAP.