Wystawy, filmy, koncerty – rusza – „Od czytania do działania”

Rozbrat i wydawnictwo Oficyna Trójka rozpoczynają anarchistyczny festiwal – Od Czytania Do Działania. W programie kiermasz, spotkania, wystawy, filmy, koncerty. 

BUNT, film, pizza

Festiwal otwiera wystawa zdjęć Adriana Sekury pod tytułem BUNT. Będzie to fotorelacja z działań ruchów społecznych z całego świata. Strajki, demonstracje, rewolucje w obiektywie fotografa, który w ramach swojego hobby odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię, gdzie właśnie spostrzegał szeroko rozumiany bunt. 

 
Po wystawie organizatorzy zapraszają na pokaz filmu Śmierć Guillema, który opowiada o antyfaszyście zamordowanym przez grupę neonazistów i o rodzinie, która walczy o jego pamięć. Wstępem do filmu będzie prelekcja Krzysztofa Kołackiego – kulturoznawcy i wieloletniego działacza anarchistycznego. Pokaz filmowy odbędzie się przy wsparciu Anarchistycznego Festiwalu Filmowego, na którym właśnie odbyła się polska premiera tego filmu. W trakcie pokazów dostępna będzie pizza Mamma Mia Anarchia.

Antyklerykalizm i zapiski czarnego Polaka

Profesor Michał Rauszer rozpocznie drugi dzień festiwalu od lekcji o antyklerykalizmie. Specjalizuje się w badaniach o oporze, buntach, tożsamości kulturowej i poprowadzi sobotnią dyskusję o tym jak ludzie, nawet wierzący, przejawiali działania antyklerykalne.

Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie z Łukaszem Drozdą – politologiem i urbanistą. W tej części będą omawiane problemy związane z warunkami mieszkaniowymi w Polsce. Będą to rozmowy o „dzikiej prywatyzacji”, „patodeweloperce” oraz o innych problemach związanych z mieszkaniami.

Następnie odbędzie się dyskusja o emigracji, uchodźcach i rasizmie. Głównym gościem będzie Christian Kobluk – eseista i specjalista ds. praw uchodźców. On na własnym przykładzie omówi problemy, z którymi się stykają osoby czarnoskóre w Polsce. Prowadzić rozmowę będzie profesorka UAM Monika Bobako, która specjalizuje się między innymi w zagadnieniach rasy i rasizmu. 

Część dyskusyjna zakończona będzie pokazem filmu dokumentalnego Start Wearing Purple o problemach mieszkaniowych w Berlinie.  

Plakaty, WOMB i koncerty

Niedzielną zabawę rozpoczną Plakaciary, które poprowadzą warsztaty z robienia plakatu. Prace grupy, poznaniacy mogli zobaczyć na ulicach miasta, są to plakaty podejmujące problemy kobiet, mniejszości narodowych i seksualnych oraz kapitalizmu. Finałem festiwalu będzie występ kapeli Blazed Yard w Wolnym Ogrodzie Miejskim Bogdanka. 

Wstęp na anarchistyczny festiwal jest bezpłatny, a odbędzie się on na Rozbracie, przy ul. Pułaskiego 21a. 

Czytaj także: „Ani jednej więcej” protest w Poznaniu.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl