Program obchodów Poznańskiego Czerwca. Będzie nowy skwer w Poznaniu

W Poznaniu skwer będzie nosił imię słynnego pisarza. Poświęcony zostanie pisarzowi Albertowi Camus. Ma to związek z obchodami upamiętniającymi wydarzenia związane z Poznańskim Czerwcem ‘56. W programie wystawy i ceremonie mające na celu uczczenie pamięci bohaterów oraz ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. Przedstawiamy harmonogram.

Uroczystości związane z Poznańskim Czerwcem

Dzisiaj, 15 czerwca odbyło się otwarcie wystawy „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. Kuratorzy Kinga Przyborowska i Piotr Grzelczak przygotowali ekspozycję, którą można podziwiać na placu Adama Mickiewicza.

– Pragnę podkreślić, że przy organizacji tych uroczystości wspierają nas trzy związki kombatanckie, z którymi mamy zaszczyt i honor współpracować. Korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia, co jest niezwykle cenne. Ponadto, współpracujemy z Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca oraz Instytutem Pamięci Narodowej, którzy są naszymi sprawdzonymi partnerami, z którymi współorganizujemy te wydarzenia każdego roku – powiedział Patryk Pawełczak, dyrektor gabinetu prezydenta Urzędu Miasta Poznania i dodał: – Główne uroczystości to nie tylko 28 czerwca, ale także dni poprzedzające. W Poznaniu znajduje się wiele pomników, upamiętnień i tablic poświęconych tym wydarzeniom, które honorujemy w czerwcu.

W niedzielę, 18 czerwca o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar Czerwca ’56 oraz pracowników H. Cegielski-Poznań S.A., ZNTK S.A. i MPK Sp. z o.o. Ceremonia odbędzie się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Dąbrówki 4.

W następnym tygodniu 20 czerwca będzie miała miejsce druga część testu wiedzy o Poznańskim Czerwcu 1956. Egzamin odbędzie się w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, przy ulicy Święty Marcina 80/82. Wręczenie nagród zaplanowano na ten sam dzień o godz. 13.

Test z wiedzy dla szkół

– Do testu w siedzibie zakwalifikowało się sześć szkół z całej Wielkopolski – mówiła Kinga Przyborowska, kustosz kierownik w Muzeum Powstania Poznańśkiego – Czerwiec 1956 i dodała – Mamy również przygotowaną niespodziankę dla poznaniaków. 28 czerwca, na wzór 25. rocznicy z wieży zegarowej zamku odtworzona zostanie lista z nazwiskami ofiar Poznańskiego Czerwca.

W czwartek, 22 czerwca o godz. 9.30 rozpocznie się uroczystość pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz oskarżonych w procesach politycznych. Miejsce ceremonii to skrzyżowanie ulic Solnej i Stanisława Hejmowskiego. Następnie, o godz. 10 złożone zostaną kwiaty przy tablicy na budynku Aresztu Śledczego przy ulicy Młyńskiej 1.

Dzień później w piątek o godz. 10. kwiaty trafią pod tablicę upamiętniającą Zbigniewa Janczewskiego, poległego absolwenta Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica znajduje się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 352/360.

Na zakończenie przyszłego tygodnia zaplanowano w niedzielę, 25 czerwca o godz. 8 mszę św. w intencji ofiar Czerwca ’56 oraz pracowników szpitala im. F. Raszei. Ceremonia będzie miała miejsce w kaplicy szpitala przy ulicy Mickiewicza 2. A o godz. 9 odbędzie się uroczystość pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie szpitala.

W ramach obchodów, o godz. 9.30 odbędzie się też uroczystość pod tablicą Romka Strzałkowskiego, (skrzyżowanie ulic Dąbrowskiego i Romka Strzałkowskiego) i o godz. 10 pod tablicą Petera Mansfelda (na rogu ulic Strzałkowskiego i Petera Mansfelda).

Bieg i nowy park w Poznaniu

Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie Lotto Poznański Czerwiec 1956 Bieg Pamięci. Start i meta znajdować się będą przy muralach Poznańskiego Czerwca na terenie H. Cegielski-Poznań S.A., przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Bieg odbędzie się w pobliżu zakładów HCP oraz Fabryki Pojazdów Szynowych.

W poniedziałek 26 czerwca odbędzie się uroczysta inauguracja otwarcia skweru Alberta Camusa. Mieścić się będzie w rejonie ulic Kazimierza Wierzyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i ronda Józefa Czapskiego, na terenie osiedla Literackiego w dzielnicy Strzeszyn.

– Odsłonimy skwer poświęcony postaci Alberta Camusa. Dlaczeg Francuz zasłużył na upamiętnienie w przestrzeni miasta Poznania? Chcemy, aby wydarzenia związane z robotniczym protestem 28 czerwca 1956 roku, a także wyjątkowe postacie były obecne nie tylko przy centralnym pomniku, przypominającym heroizm robotników, ale także w innych miejscach pamięci, gdzie cyklicznie się spotykamy – wyjaśniał Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Dodał też: – Warto zauważyć, że w tamtych czasach mówienie o robotniczym proteście w sposób otwarty, prawdziwy i wiarygodny było niemożliwe dla robotników w Polsce. Władza komunistyczna tłumiła wszelkie próby wyrażania opinii. Jednak to, co wypływało z ust tych robotników po 28 czerwca, było przekazywane na zewnątrz przez prasę wolnego świata, głównie z Europy Zachodniej. Warto pamiętać, że wówczas odbywały się Międzynarodowe Targi Poznańskie, które umożliwiały przekazanie informacji o tym, co się działo w Poznaniu. Wiadomości te docierały do Alberta Camusa, który był głęboko poruszony tym, co się działo. W rezultacie zorganizował manifestację w Paryżu, podczas której jego słowa były szeroko rozpowszechniane.

We wtorek, 27 czerwca, o godz. 18 odbędzie się za to gala wręczenia nagrody „Stukot’56”. Ceremonia odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, przy Iglicy, przy ulicy Głogowskiej 14.

Główne obchody

W środę 28 czerwca odbędą się liczne uroczystości pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami związanymi z Czerwcem ’56.

O godz. 6 będzie miała miejsce ceremonia pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Następnie, o godz. 8.15, odbędzie się uroczystość pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56 na terenie Politechniki Poznańskiej, przy placu Marii Skłodowskiej-Curie 5.

O godz. 8.50 złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową w ZNTK S.A., przy ulicy Roboczej 4. Natomiast o godz. 10 odbędzie się uroczystość pod tablicą pamiątkową na terenie dawnej zajezdni MPK, przy ulicy Gajowej.

Przemarsz uczestników wyruszy z ulicy Gajowej na skwer im. Trzech Tramwajarek przy ulicy Dąbrowskiego. Po przemarszu, o godz. 10.45, będzie miała miejsce uroczystość przy skwerze im. Trzech Tramwajarek na narożniku ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego. O godz. 11 odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim, który znajduje się przy ulicy Kochanowskiego.

Kolejnym punktem programu będzie uroczystość pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ulicy Kochanowskiego 2a – o godz. 11.45.

28 Czerwca – popołudnie

Późnym popołudniem, o godz. 14.15, odbędzie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski-Poznań S.A., znajdującej się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Wieczorem, o godz. 17, zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca ’56, zorganizowana przez Związek Zawodowy Rolnictwa Wielkopolskiego NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca ’56. Ceremonia będzie miała miejsce w Kościele Ojców dominikanów przy alei Niepodległości 20.

Około godz. 18.15 ruszy przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca ’56. Trasa przemarszu przebiegnie aleją Niepodległości i zakończy się na placu Adama Mickiewicza.

O godz. 18.30 będzie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 na placu Adama Mickiewicza.

Na zakończenie obchodów, w piątek 30 czerwca, o godz. 16 odbędzie się promocja Zeszytu historycznego poświęconego Stanisławowi Nowakowi. Spotkanie z jego rodziną odbędzie się w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, przy ulicy Świętego Marcina 80/82.

Czytaj też: „Światełka dla Czerwca ‘56”. Życie straciło 58 osób

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl