Festiwal Ludzie Książki powraca po raz drugi. To okazja dla miłośników książek, autorów, wydawców i wszystkich, którzy pragną zgłębić tajniki literackiego świata. Podczas tego festiwalu będą mogli spotkać się dwukrotnie z Michałem Rusinkiem, aby porozmawiać nie tylko o noblistce Wisławie Szymborskiej, ale również o potędze słów i o tym, jak niepozorny szalik może mieć swoje miejsce w poezji. Na festiwalowej scenie wystąpi również Sławek Gortycha, autor kryminałów.
Spotkania ze znanymi osobami
Program Festiwalu Ludzie Książki obejmuje wiele wydarzeń. W piątek, 9 czerwca odbędą się dwa spotkania, którymi warto się zainteresować. Pierwsze z nich to spotkanie ze Sławkiem Gortychem (godz. 17), pisarzem (z zawodu dentystą) i miłośnikiem Karkonoszy. Podczas tego wydarzenia porozmawia o górach, kryminałach i samym procesie debiutowania. Sławek Gortych, autor serii kryminalnej „Schronisko, które przestało istnieć” oraz „Schronisko, które przetrwało”, przeprowadzi rozmowę z Franciszkiem Walerychem na temat pisania, gór i stomatologii. Spotkanie to odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, w sali nr 5.
Kolejne wydarzenie, które odbędzie się tego samego dnia, to spotkanie z prof. Michałem Rusinkiem (godz. 19). Michał Rusinek to literaturoznawca, tłumacz, felietonista oraz autor książek. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej i obecny prezes jej fundacji podzieli się swoimi refleksjami literackimi. Spotkanie, które odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich, w sali numer 1 poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.
Następnie, w sobotę, 10 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z Michałem Rusinkiem pt. „Szalik” (godz. 11). Podczas tego spotkania, sekretarz Wisławy Szymborskiej i autor książek dla dzieci opowie historię małej Ichni, zanim ta stała się noblistką. Opowie, jak powstają wiersze, czym jest poezja, a także zachęci do napisania własnych wierszy. To spotkanie dla dzieci odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich Filia Sztuki, w sali numer 5.
Dodatkowe atrakcje
Dodatkową atrakcją będzie spacer architektoniczny (godz. 14). Umożliwi poznanie historii budynku Biblioteki Raczyńskich, jak również przemian, jakie ten gmach przeszedł. Oprowadzający opowiedzą o zrealizowanych i planowanych remontach oraz modernizacjach. Spotkanie rozpocznie się przy głównym wejściu do Biblioteki Raczyńskich.
O godzinie 16 w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, sali nr 5, odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Czy wydawcy są jeszcze potrzebni?”. Podczas panelu poruszona zostanie rola wydawców w dzisiejszym świecie książek. Czy wydawanie książek to jedynie biznes, czy też odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Przedstawiona zostanie zmiana perspektywy wydawcy i autora w erze platformy Wattpad i samodzielnego publikowania. Panel poprowadzi Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, która ma doświadczenie wydawnicze. W panelu wezmą udział również Monika Długa, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego, oraz Radosław Nawrot, pisarz i dziennikarz.
O godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, sali nr 5, odbędzie się recital fortepianowy Jakuba Dery. Jakub Dera to laureat wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych. W programie wieczoru zagra muzykę dwóch wielkich romantyków – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, w tym polonezy i preludia.
Podczas Festiwalu będzie również prowadzony kiermasz książek przez księgarnie Skład kulturalny.
Warto zaznaczyć, że Festiwal Ludzie Książki to istotne wydarzenie, ale nie jest jedynym punktem w czerwcowym kalendarzu. W ciągu czerwca Biblioteka Raczyńskich organizuje też spotkanie z: Ryszardem Ćwirlejem (14 czerwca o godz. 17.30 w Filii 35 na Podolanach) oraz Gabrielą Gargaś (15 czerwca o godz. 18 w głównym gmachu Biblioteki).
Zaplanowano również rodzinny koncert (15 czerwca o godz.16.30 w Filii Sztuki) oraz cykliczne wydarzenia, takie jak Sztuk-mistrzów (22 czerwca), Bookclub We need YA (27 czerwca), Strony Fotografii (28 czerwca) i Klub Książki u Raczyńskich (30 czerwca).
Ponadto, 18 czerwca (niedziela) z okazji Festiwalu Cioci Jadzi, który odbędzie się na pl. Kolegiackim, będzie można wyjątkowo odwiedzić Bibliotekę dla dzieci w godzinach 12-18. Biblioteka dla dzieci będzie jednym z punktów na mapie gry miejskiej, gdzie będzie można obejrzeć premierową animację z udziałem najsłynniejszej polskiej cioci, zapisać jej kolejną szaloną przygodę oraz wypożyczyć książki Elizy Piotrowskiej.
Czytaj też: „Ruskie onuce i orki? Język ma znaczenie. Nie deprecjonujmy wojny”. Debata w Poznaniu