Atrakcje dla najmłodszych, badania profilaktyczne i porady dla seniorów. Tak prezentuję się trzecia odsłona pikniku rodzinnego „Poznań w formie”. Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń dla wszystkich poznaniaków, który promuje zdrowy i aktywny tryb życia oraz edukację ekologiczną.
Moc atrakcji dla dzieci
Na nudę z pewnością nie będą narzekać najmłodsi. W programie znalazł się koncert „W afrykańskiej wiosce” przygotowany przez Agencję Artystyczną Bonsai oraz muzyków z Republiki Rytmu. Artyści zagrają na egzotycznych instrumentach takich jak ukulele, cajon, djembe oraz balafon. Na scenie wystąpi też Teatr Fuzja z przedstawieniem „Co piszczy w szafie”. W strefie rodzinnej rozrywki będą też animacje, gry i zabawy.
Cały Poznań Ukulele x Poznań w formie
Na Cytadeli pojawi się też wyjątkowy, piętrowy UKUBUS, czyli mobilna platforma festiwalu Cały Poznań Ukulele. Każdy chętny będzie mógł wysłuchać występu Przemysława 'Śledziuhy’ Śledzia z górnego pokładu autobusu oraz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach nauki gry na ukulele na dolnym poziomie. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą swoich ukulele i wspólnego grania. A dla tych, którzy nie macie jeszcze swojego instrumentu, na miejscu będą czekały „hawajskie gitarki” do przetestowania.
Ruch to zdrowie
Dla miłośników aktywnego trybu życia, sportu i fitnessu zaplanowano sportowe zmagania, gry i zabawy. Mieszkańcy kolejny raz będą mogli skorzystać z zajęć jogi prowadzonych przez instruktorkę ze szkoły Projekt Joga, na które zaprasza firma Tormel.
POSUM powraca z zajęciami nordic walking. Pod okiem profesjonalnego trenera można będzie nauczyć się prawidłowo chodzić z kijkami, a także dowiedzieć, jakie są zalety prawidłowej techniki chodu oraz jakich błędów wystrzegać się podczas uprawiania tej dyscypliny sportu.
Zawodnicy z PGE Akademia Judo proponują natomiast zajęcia judo dla dzieci. Będzie można obejrzeć zmagania doświadczonych zawodników i postawić swoje pierwsze kroki na macie.
Profilaktyka jest ważna
Poznański oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-POLAND zwróci uwagę między innymi na choroby układu krążenia, nowotworowe, cukrzycę, ale będą też stanowiska poświęcone transplantologii i dawstwa szpiku, prawidłowej ergonomii pracy oraz edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci. Specjaliści podpowiedzą też jak odnaleźć się pacjentom w gąszczu leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Będą także masaże fizjoterapeutyczne oraz nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nie zabraknie też strefy bezpłatnych badań profilaktycznych – w specjalnie wyposażonych pojazdach będzie można sprawdzić swój wzrok oraz kości w kierunku wczesnego wykrywana osteoporozy, a także wykonać RTG klatki piersiowej.
Jak być eko?
Dla najmłodszych Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował serię warsztatów i zabaw, które uczyć będą postaw proekologicznych – prawidłowego segregowania odpadów, idei zero waste czy właściwego postępowania z elektroodpadami oraz odpadami organicznymi. Wiedzę z tego zakresu będzie można też poszerzyć na stanowisku Zakładu Zagospodarowania Odpadami – tu warsztaty dostosowano do wieku uczestników – dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Seniorzy po raz kolejny mogą liczyć na prelekcje i porady w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa od strażników miejskich – to w ramach akcji POZytywniacy. Najmłodsi będę mogli obejrzeć z bliska radiowóz, którym na co dzień poruszają się strażnicy.
czytaj także: Biblioteka oddała przestrzeń studentom. „Sztuka jest orężem przeciwko wojnie”