Poznańska Nagroda Literacka. Znamy laureatkę i nominowanych

Zyta Rudzka uhonorowana Nagrodą im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za całokształt twórczości. Wraz z nią otrzymała 60 tys. zł. Z kolei do nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowano Łukasza Barysa, Iwana Dawydenko i Annę Wakulik.

Poznańska Nagroda Literacka po raz 9.

Poznańska Nagroda Literacka złożona jest z dwóch części: Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą otrzymują pisarze i pisarki za całokształt twórczości (60 tys. zł) oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórcy lub twórczyni poniżej 35. roku życia (40 tys. zł i rezydencje literackie w Centrum Kultury Zamek).

– Wynik jest efektem bardzo trudnych obrad kapituły, ale myślę, że kapituła może być dumna ze swojego wyboru. Ian Watt w swoim opracowaniu „Narodziny powieści” udowodnił, że rozwój powieści uzależniony był właściwie od czytelniczek. Świetny stan dzisiejszej prozy to też kobiety, dlatego moja radość jest ogromna, jako badaczki prozy, współczesnej literatury i po prostu kobiety – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM.

Nagroda im. Adama Mickiewicza w 2023 roku

Zyta Rudzka (ur. 1964 r.) to pisarka, dramatopisarka, scenarzystka i psycholożka. Zadebiutowała powieścią „Białe klisze” w 1993 roku. Opublikowała świetnie przyjęte książki prozatorskie: „Mykwa” (1999) i tryptyk powieściowy „Ślicznotka doktora Josefa” (2006), „Krótka wymiana ognia” (2018), „Tkanki miękkie” (2020) oraz ostatnio „Ten się śmieje, kto ma zęby” (2022). Poza tym jest autorką sztuk teatralnych. Jej twórczość przetłumaczono na wiele języków, m.in. francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński. Jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia”. Powieść ta weszła do finału Nagrody Literackiej Nike (2019). W 2021 roku otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką Gyfia za powieść „Tkanki miękki”.

– Znakomita prozaiczka, mistrzyni stylów, błyskotliwa obserwatorka naszego życia, osoba o niezwykłym dowcipie – mówiła o pisarce prof. Bogumiła Kaniewska.

Nominowani do Nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka w 2023 roku

– Wyjątkowy i budujący jest fakt, jakim jest wiek nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. To przyszłość dla naszej kultury, książek, poezji. Cieszę się, że dzielą się swoimi przemyśleniami i pomagają zrozumieć świat – stwierdził prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Łukasz Barys (ur. 1997 w Pabianicach) to poeta i prozaik. Autor tomu poezji „Wysokie słońce” (2020) oraz dwóch powieści: „Kości, które nosisz w kieszeni” (2021) i „Jeśli przecięto cię na pół” (2022). Jego debiut uhonorowano nagrodą na festiwalu Złoty Środek Poezji. Ukończył prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

– Rekomendujemy do lektury „Jeśli przecięto cię na pół”. To połączenie dobrze napisanego, przenikliwego realizmu w przestrzeni polskiej prowincji, opowiadający o dojrzewaniu, zmaganiu się z własną, kształtującą się tożsamością. Pod drugie język. Brawurowy, metaforyczny, niezwykle oryginalny. Zapowiada talent niezwykłej miary. Borys ma 25 lat, napisał trzy książki, każda jest lepsza od poprzedniej – mówił prof. UAM Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły PNL.

Iwan Dawydenko (ur. 1988 w Żytomierzu) to poeta i redaktor. Pisze wiersze, także po polsku, mimo że nie jest to jego pierwszy język. Mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie jest redaktorem naczelnym i wydawcą magazynu literackiego „Malkontenty”. Autor podcastu „Jak zostać Ukraińcem”. W 2022 roku ukazała się jego debiutancka książka poetycka „Halal”.

– W przypadku tego autora stwierdzenie „wszyscy jesteśmy Ukraińcami” brzmi wyjątkowo. Mieszka w Lublinie, ma polskie obywatelstwo, świetnie mówi po polsku i w swoim tomiku, sugestywnie i wyraziście opisał codzienność współczesnego, żyjącego w Polsce 30-latka. Oczywiście jest tam poczucie obcości, imigranta, to opowieść o zakorzenieniu się w polskości, ale też opis zmagań z codziennością tego pokolenia, jak np. hipoteka. Co jednak szczególnie ważne to liryczność i to, że polszczyznę potrafi zakorzenić w tradycji. Rozmawia literacko na przykład z Tadeuszem Różewiczem, co w młodszej poezji, nie jest wcale oczywiste – opowiadał prof. Marcin Jaworski.

Anna Wakulik (ur. 1988 w Gdańsku) to dramatopisarka. W latach 2012-2014 kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Od 2017 do 2020 roku dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2022 roku Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk „Błąd wewnętrzny”, a w 2022 r. książkowe wydanie dramatu „Grupa krwi”.

– Anna Wakulik bardzo precyzyjnie rysuje pisarsko bohaterki i bohaterów. Właściwie tworzy zespół ludzi, którzy ze sobą istnieją w sytuacji scenicznej i pozwala im przetestować ważne dziś, dyskutowane idee, koncepty polityczne, socjologiczne i filozoficzne. Mówi w formie teatralnego dramatu, który jest pisany ze świadomością wystawienia na scenie, ale też taki, który dobrze brzmi w potocznej, prawie przezroczystej polszczyźnie – wyjaśniał prof. Marcin Jaworski.

Zwycięzcę lub zwyciężczynię poznamy 19 maja w Sali im. Lubrańskiego w Collegium Minus UAM o godz. 12. Natomiast o godz. 18 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spotkanie z laureatami i nominowanymi do Poznańskiej Nagrody Literackiej (w ramach Festiwalu Poznań Poetów).

– Oferujemy pobyt rezydencyjny: mieszkanie, honorarium i co najważniejsze – czas na pracę twórczą. Na refleksję, na badania, na oderwanie się od świata. Co roku otrzymujemy ponad 100 zgłoszeń, z których wybieramy do programu 5-6 osób, które tutaj pracują i realizują swoje projekty i badania – zakończyła Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Ogłoszenie Poznańskiej Nagrody Literackiej (fot. M.S.)

Czytaj też: Poznaniacy wybudowali szkołę w Tanzanii. Dzieci będą uczyły się poprzez teatr

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl