Kontrole wykazały, że urządzenia wodociągowe w Poznaniu nie budzą większych zastrzeżeń. Miasto dba o wodę również w naturze. Poznańscy Leśnicy jako jedyni w Polsce dostali dofinansowanie do prac nad mokradłami.
NIEZWYKLE WAŻNA
22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. W Poznaniu mamy kilkaset punktów do poboru próbek wody. Przez cały rok Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny regularnie prowadzi jej badania. Ta, którą pijemy w stolicy Wielkopolski, pochodzi w większości z ujęć podziemnych. Zawiera niezbędne dla naszego zdrowia składniki, takie jak wapno i magnez.
SYTUACJA W POZNANIU
W całym Poznaniu znajduje się 98 urządzeń wodociągowych. Poznański System Wodociągowy jest największym w całym województwie. Zaopatruje około 680 tysięcy mieszkańców z obszaru miasta i okolicznych gmin. Jak wykazały kontrole, wodociągi w Poznaniu nie budzą większych zastrzeżeń. Studnie są właściwie oznakowane i zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych. Urządzenia wodne są regularnie konserwowane, studzienki utrzymane czysto, włazy zamknięte, a kominki wentylacyjne zabezpieczone siatkami przeciw owadom i gryzoniom.
ZADBAJĄ O MOKRADŁA
Co więcej, poznańscy leśnicy pracują nad przywróceniem naturalnych walorów mokradeł na terenie miasta. Dzięki temu podniesie się poziom wody, co później spowoduje pojawienie się nowych roślin i powrót w te tereny ptactwa. Leśnicy planują zatrzymać w gruntach 2 miliony metrów sześciennych wody. To tyle, co 769 basenów olimpijskich. Dodatkowo poznańscy leśnicy jako pierwsi w Polsce otrzymali na ten cel dofinansowanie z Funduszy Norweskich oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.