Tylko u nas

Termin do pulmonologa dla dziecka w Poznaniu? Jak policzek wymierzony rodzicom

Jeśli chcieliby Państwo umówić dziecko na wizytę do pulmonologa, która miałaby zostać sfinansowana z Państwa coraz wyższych składek na publiczną służbę zdrowia, to musieliby Państwo poczekać, kilka miesięcy.

Umawianie wizyty do pulmonologa w Poznaniu

Do naszej redakcji czytelniczka wysyła odpowiedź, jaką otrzymała od jednego z dwóch miejsc, gdzie można umówić dziecko na wizytę u pulmonologa na NFZ. Zapytała Poradnię Chorób Płuc Dla Dzieci przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera o pierwszy wolny termin.

Odpowiedź przychodzi mailem o następującej treści (pisownia oryginalna)

et, witam, poradnia pulmonologiczna ma wolne wizyty poczatek grudnia 2023r.
czy ustalic termin wizyty….?

Czas oczekiwania więc dla dziecka z rozpoznaną astmą na wizytę u pulmonologa to…10 miesięcy.

Na stronie „pulmonolognanfz” widać średnie czasy oczekiwania na wizytę u tego specjalisty w Poznaniu. Choć to dane sprzed roku, to wskazywały już, że dla przypadków stabilnych to…200 dni, a dla pilnych….100 dni. Czyli dziecko z pilnym skierowaniem z problemami płuc miałoby czekać ponad 3 miesiące.

W dodatku te czasy już się wydłużyły, bo dziś oczekiwanie na wizytę u pulmonologa to już 300 dni.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada fałszywymi danymi

O to, czy służba zdrowia powinna być zorganizowana właśnie w taki sposób, że na wizytę u pulmonologa czeka się miesiącami, pytamy Ministerstwo Zdrowia. Otrzymujemy odpowiedź pozornie zgrabną, problem polega na tym, że nieprawdziwą.


Panie Redaktorze,

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie NFZ https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ , najbliższy termin do poradni chorób płuc dla dzieci w województwie wielkopolskim w przypadku pilnym to 27 marca 2023 r., natomiast w przypadku stabilnym – 26 kwietnia 2023 r.

Pacjent ma prawo wyboru placówki spośród tych, które zawarły umowy z NFZ, może więc wybrać tę, w której czas oczekiwania na udzielenie świadczenia jest najkrótszy (art. 29 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są finansowane „bezlimitowo”, czyli zgodnie z rzeczywistym wykonaniem. Oznacza to, że podmioty lecznicze, które udzielają opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ, mają gwarancję zapłaty za udzielone świadczenia.

Zaglądamy na stronę, którą wskazuje NFZ. Poradnia, którą wskazuje system to Poradania Alterida. System, na który powołuje się Ministerstwo wskazuje datę 27 marca. Piszemy więc do poradni z prośbą o podanie terminu i otrzymujemy następującą odpowiedź.

pulmonolog NFZ  to 10 lipiec 2023 dr Ewa Kniat-Mijal

w celu  zapisania lub dalszych pytań prosimy o kontakt tel 616 107 222

wew 2

Weryfikując więc fałszywe informacje jakie przekazywało Ministerstwo Zdrowia dowiadujemy się, że czas oczekiwania na pulmonologa dla dziecka z astmą to w Poznaniu – niemal pół roku.

Pytania o ten problem wysłaliśmy także do Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Fundusz zignorował problem, który opisaliśmy i nasze pytanie.

Narodowy Fundusz Bezradności

Oczywiście, można umówić się prywatnie i zapłacić 200/300 złotych za konsultację. Po pierwsze jednak, nie można zakładać, że wszystkich na tę wizytę stać, po drugie, jaki jest wtedy sens utrzymywania publicznej służby zdrowia, jeśli w praktyce nie da się z niej korzystać?

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl