Rosną ceny towarów i usług z miesiąca na miesiąc. W styczniu 2023 roku inflacja w Polsce wyniosła 17,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Topnieją oszczędności Polaków
W grudniu 2022 r. GUS podał, że inflacja sięgnęła 16,6 proc. W styczniu 2023 roku jest to już 17,2 proc. Oznacza to, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 proc. Szczytowy jak do tej pory odczyt pochodzi z października ubiegłego roku. Wynosił 17,9 proc. Jest to najwyższa odnotowana inflacja w Polsce od grudnia 1996 roku.
Inflacja ma negatywny wpływ na życie mieszkańców Polski, ponieważ wzrost cen towarów i usług prowadzi do spadku siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że za te same pieniądze można zakupić mniejsze ilości dóbr niż przed wzrostem.
Wysoka inflacja prowadzi do wzrostów kosztów życia, co jest najbardziej dotkliwe dla osób o niskich dochodach. Przeznaczanie większości pieniędzy na jedzenie i opłaty za mieszkanie utrudniają inwestowanie i oszczędzenie.
Inflacja wpływa też negatywnie na gospodarkę kraju, ponieważ zmniejsza zaufanie konsumentów do rynku, co z kolei prowadzi do spadku popytu na produkty i usługi, czyli do spowolnienia gospodarczego.
Czytaj też: Handlowali narkotykami w więzieniu. Gang rozbity przez policję