Chcesz zostać antyterrorystą? Policja rekrutuje „z cywila”

Służba w jednostkach kontrterrorystycznych jest niezwykle wymagająca. Szukamy osób, które mogą się poszczycić zdecydowanie ponadprzeciętną sprawnością fizyczną – mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP „BOA” i dodaje: – Zależy nam na tym, aby osoby, które się do nas zgłoszą, charakteryzowały się też dużą odpornością na stres, potrafiły działać w zespole, szybko analizować dynamicznie zmieniającą się sytuację i na tej podstawie podejmować właściwą decyzję. To ważne, żebyśmy podczas już realnych działań mogli na sobie wzajemnie polegać – od tego zależy zdrowie i życie całego zespołu.

Kandydaci zainteresowani służbą w komórkach właściwych w sprawach prowadzenia działań bojowych, muszą przejść trzynaście prób sprawnościowych, przeprowadzanych w ciągu jednego dnia – informuje policja. Są to: pływanie na dystansie 200 m, pływanie pod wodą na dystansie 25 m, skok z wieży basenowej do wody, pokonanie toru przeszkód, wspinanie się po linie, bieg w czasie 12 minut, wyciskanie sztangi w leżeniu na ławeczce, uginanie ramion w zwisie na drążku (podciąganie na drążku), uginanie ramion w podporze na poręczach, siady z leżenia w czasie 2 minut, wejścia na podest z obciążeniem w czasie 2 minut, ocena predyspozycji psychofizycznych podczas wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych, a następnie prowadzenia walki w pozycji stojącej oraz w parterze oraz próba wysokościowa.

Nad poprawnością wykonania wszystkich prób czuwał zespół składający się w tym przypadku z policjantów z CPKP „BOA”. – W tym miejscu warto zaznaczyć, że niezaliczenie jednej ze sportowych konkurencji automatycznie kończy cały test – mówi naczelnik. –  Zaliczenie wszystkich 13 prób jeszcze nie oznacza, że kandydaci mogą odetchnąć z ulgą. Całodzienne zmagania fizyczne kończy rozmowa kwalifikacyjna i dopiero po niej kandydat otrzymuje informację, czy przeszedł do dalszego etapu rekrutacji, czy na tym etapie odpada.

Jak pokazał pierwszy przeprowadzony test sprawności do służby kontrterrorystycznej z „cywila” wcale nie jest łatwo podołać jego wymogom. Ze względów organizacyjnych grupy testowe mogą liczyć około 15 osób i tylko najlepsi z najlepszych są w stanie zaliczyć wszystkie próby i wziąć udział w kolejnym etapie procedury doboru, czyli rozmowie. – Mogę podpowiedzieć, że przygotowując się do testu sprawnościowego warto nie tylko zadbać o kondycję fizyczną, ale także pamiętać o rozmowie z nami, która odbywa się tuż po zakończeniu testu sprawności fizycznej. Tu przyda się szczególnie ogólna wiedza, np. na temat naszej jednostki a także np.  przemyślana odpowiedź na pytanie, czemu chce się służyć w Policji – mówi naczelnik.

Procedurę rekrutacji znajdzisz TUTAJ

3
3
3
2
3

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl