Kino to nie tylko wielkie, skupione na zysku i reklamach kompleksy. Dla tych, którzy preferują kameralną atmosferę, komfortowe warunki i nietuzinkowy repertuar, dobrą opcją będzie skorzystanie z oferty kin studyjnych, których w Poznaniu nie brakuje.
KINO MUZA
Najstarszym poznańskim kinem jest Kino Muza, które otwarto w 1908 r. Przez lata przybierało różne nazwy, takie jak „Theater Apollo”, „Europa”, czy „Zentral Lichtspiele”. W 1945 r. nazwano je „Wolność”, a od lat 50. istnieje pod obecną nazwą. Należy do europejskiego programu Europa Cinemas, a od 2008 r. za jego działalność odpowiedzialna jest Estrada Poznańska.
Obecnie w Kinie Muza działają takie cykle, jak:
- Poranki rodzinne – to seanse krótkometrażowych bajek przeznaczonych dla najmłodszych (3-6 lat)
- Przyzwoicie tanie czwartki – wprowadzony od 2007 cykl, podczas którego filmy można obejrzeć w cenie 14 złotych
- DFK Kamera – przed seansem odbywa się prelekcja, a po filmie dyskusja; repertuar dobierany jest na zasadzie cykli tematycznych
- Kino w ciemno – widzowie kupują bilet na film, którego nie znają – seans to niespodzianka
- Dzieciaki, do Kina! – pokazy mądrych filmów z kategoriami wiekowymi dla młodych widzów
- Z dzieckiem w kinie – seanse są specjalnie dostosowywane do potrzeb najmłodszych
- Filozoficzne środy z Gutek Film – polegają na przedpremierze filmu z repertuaru Gutek Film i następującej po niej dyskusji z publicznością
- Najlepsze z najgorszych – pokazy różnorodnego kina klasy B
- Pieskie popołudnie – opcja dla właścicieli psów
- English subtitles – to seanse dla obcokrajowców
KINO RIALTO
To art-house, który działa nieprzerwanie od 75 lat. Czterokrotnie nominowano je do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Kino, a w 2014 r. udało się także nagrodę wygrać. Co ciekawe, dostało medal „Świadek historii” przyznawany przez IPN. Charakterystycznym elementem kina jest pomarańczowy neon widniejący na wejściu.
Naszą dewizą jest hasło: „Kino-Art.-House-Jeżyce”, które rozumiemy jako potrzebę pokazywania dobrych filmów i organizowania imprez związanych z szeroko rozumianą kulturą przy jednoczesnym podkreśleniu naszej lokalności związanej z dzielnicą Poznania – Jeżycami – jak pisze na stronie https://www.kinorialto.poznan.pl/.
Jednymi z ważniejszych cyklów „Rialto” są Filmowy Klub Seniora, czy Poniedziałki z klasyką. Warto wspomnieć również o Short Films, Seansach z gościem oraz Eurobajkach, gdzie dzieci mogą poznać filmy z różnych zakątków świata.
CHARLIE MONROE KINO MALTA
Istnieje od 1958 r., a jego idea to kameralność, kino artystyczne i przestrzeń do rozmyślania nad filmem. Kino jest naprawdę małe, a tym samym przytulne i klimatyczne.
Jednym z ciekawszych cyklów przeprowadzonych w kinie jest OTwARTe Filmowe Spotkania z Psychoanalizą, czyli cykl przeznaczony dla widzów zainteresowanych analizą filmu i zagłębieniu się w jego ukryte, psychologiczne znaczenie. Poza tym, ciekawą propozycją jest Maltańska Szkoła Klasyków, oraz seanse oscarowych filmów. Oczywiście kino oferuje również pokazy przedpremierowe, oraz premiery filmów mniej znanych szerszej publice.
KINO PAŁACOWE
Mieści się w Centrum Kultury Zamek – działa od 1963 r. Znajduje się w znakomitej lokalizacji, a w 2013 r. przeszło kompleksową przebudowę, co sprawia, że jest nowoczesne i dobrze dostosowane do potrzeb widza. Kino Pałacowe robi pokazy filmowe z Międzynarodowych Festiwali, poza tym ma również inne propozycje dla widzów. Przygotowano szeroką ofertę: dużo różnorodnych inicjatyw, jak np. trwający obecnie cykl Krótka historia polskiego kina. Podczas trwania cyklu organizatorzy wyświetlą takie obrazy jak, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Gorączka” Angieszki Holland, czy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego – oraz wiele innych.
CZY TO WSZYSTKO?
Warto również wspomnieć o Kinie Apollo, oraz Kinie Bułgarska 19. Pierwsze z nich jest równocześnie miejscem wystawiającym przedstawienia teatralne. W najbliższym czasie odbędą się w nim spektakle: „Kiedy kota nie ma”, „Seks, miłość i podatki”, „Małżeństwo to morderstwo”, oraz wiele innych.
Natomiast Kino Bułgarska 19 to hołd złożony kinu drogi – ma przyciągać nietuzinkowym, wyjątkowym i inteligentnym repertuarem.