Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Jedna z nich to Nagroda im. Adama Mickiewicza – za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Natomiast Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka wręczana jest za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.
Patronami nagrody są Adam Mickiewicz, oraz Stanisław Barańczak, którego śmierć przyczyniła się do powstania nagrody. Miała być ona uhonorowaniem zmarłego poety, jak i samej literatury. Poznańską Nagrodę Literacką przyznaje się od 2015 r. Wraz z dyplomem Poznańskiej Nagrody Literackiej zwycięzcy otrzymują 60 tys. zł, a w przypadku Stypendium 40 tys. zł.
W zeszłorocznej edycji laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza za całokształt pracy, został Stanisław Rosiek. Historyk literatury, eseista i wydawca. Razem z Marią Janion współredagował trzy tomy z serii „Transgresje”, wspólnie ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice”, oraz stworzył ok. 300 książkowych projektów graficznych. Poza tym, jest jednym z założycieli Wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Obecnie zajmuje się przede wszystkim dziełami Brunona Schulza.
Zwyciężczynią Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłoszono Urszulę Honek. Autorka znana zwłaszcza ze swojego tomiku „Zimowanie”, oraz prozatorskiego debiutu ze zbiorem opowiadań „Białe noce”. Uwagę kapituły przyznającej nagrodę zwrócił właśnie tomik poetycki „Zimowanie”. To intymny, ale pełen chłodu obraz świata, który autorka obserwuje.
To już 9 edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej. Zasady zgłaszania książek i obowiązujący regulamin konkursu odnaleźć można na stronie https://poznanskanagrodaliteracka.pl/.