Neuroradiolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia przeprowadzili skomplikowaną operację naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. W zabiegu pomagał im jeden z najwybitniejszych specjalistów.
NOWATORSKA METODA
Embolizacja – tak nazywa się ten trudny i zawiły zabieg. Polega on na polega na wprowadzeniu specjalnego materiału do naczynia krwionośnego, po to by je zamknąć i zlikwidować powstałą w nim nieprawidłowość. Lekarze musieli dostać się do znajdującego się w mózgu naczyniaka; jest to o tyle ryzykowne, że może skończyć się krwawieniem mózgu. Podczas operacji nie otwarto czaszki pacjentowi, wystarczyło drobne nakłucie tętnicy udowej w pachwinie lub tętnicy promieniowej na nadgarstku.
Dr Adrian Dąbrowski i dr Wojciech Kociemba operację wykonali pod okiem profesora Rene Chapota, doświadczonego i wspierającego specjalisty.
ODDZIAŁ NEUROCHIRURGICZNY Z DOŚWIADCZENIEM
W szpitalu można przeprowadzić cały proces leczenia wad naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego. Zabieg embolizacji można wykonać w ramach NFZ.
Nowa, mało inwazyjna metoda wiele znaczy dla szpitala, ponieważ pozwala nam skutecznie operować kolejną grupę pacjentów. Mówimy o młodych ludziach, którzy w przeciwnym przypadku mogliby umrzeć z powodu krwotoków do mózgu. Dzięki dobrej współpracy z NFZ od ubiegłego roku w szpitalu działa poradnia neurochirurgiczna. To oznacza, że możemy skutecznie wyłapywać potrzebujących pomocy pacjentów, kwalifikować ich do zabiegu, leczyć, a potem obserwować – a to wszystko w jednym miejscu – mówi Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZO.