Większości z nas wieczerza wigilijna kojarzy się z ciepłem rodzinnym i radosnym świętowaniem. Spędzamy ten czas z najbliższymi, kolędujemy i wspólnie wybieramy się na Pasterkę. Tego dnia nikt nie chce być sam, każdy szuka ciepła i obecności drugiego człowieka. Niestety nie każdemu dane jest takie świętowanie Bożego Narodzenia.
Właśnie dlatego Poznańska Caritas od wielu lat organizowała na Międzynarodowych Targach Poznańskich największą w Polsce Wigilię pod jednym dachem dla: ubogich, bezdomnych, starszych, chorych oraz samotnych osób z Poznania i okolic. Ograniczenia wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat uniemożliwiły spotkanie we wspólnej przestrzeni, więc wsparcie przeniesione zostało bezpośrednio do prowadzonych przez poznańskie Siostry zakonne Jadłodajni, w których na co dzień ubodzy i bezdomni otrzymują bardzo szeroki zakres pomocy.
W tym roku, po dwuletniej przerwie, Wigilia wraca na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie przy tradycyjnie zastawionych stołach spotka się przeszło 1500 osób potrzebujących. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację geopolityczną, przygotowując wydarzenie, organizatorzy zapraszając stałych beneficjentów poznańskich Jadłodajni, spodziewają się także licznych gości z Ukrainy. Każdy z uczestników Wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem.
– Cieszy nas możliwość ponownego spotkania się przy wspólnym stole. Każda osoba będzie mile widziana i ugoszczona zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska, również ci, którzy w tym roku spędzą święta z dala od swoich bliskich w Ukrainie. – mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania ogromnych ilości osób dobrej woli, które oddając swój czas w bezpośrednim przygotowaniu Wigilii, czy przekazując liczne dary na rzecz osób potrzebujących, zbierane przez Caritas w ramach Tytki charytatywnej, albo wspierając organizację przez zbiórkę pieniędzy prowadzoną na stronie caritaspoznan.pl/wigilia, pomagają stworzyć to przepiękne dzieło.
Wigilia ta nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna mobilizacja wielu grup wolontariuszy. Ponad tysiąc uczniów, którzy już w dniu 22 grudnia rozpoczynają prace przygotowawcze na Targach, ustawia stoły, zastawia je, kroi ciasta, pakuje paczki. W tym roku zaangażowało się 12 szkół, w tym poznańskie: Technikum Energetyczne, Zespół Szkół Mechanicznych, SP nr 7, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42, SP nr 91, Społeczna SP nr 1, SP nr51, SP nr 46, IV LO, XI LO, a także ZS nr 1 w Nowym Tomyślu.
Także na kilka dni przed wigilią Siostry prowadzące poznańskie Jadłodajnie: Franciszkanki, Urszulanki, Albertynki i Elżbietanki, przy wsparciu osób pomagających im w tym dziele, przygotowują tradycyjne, polskie dania wigilijne, które spożywać będą goście spotkania na MTP.
Wsparcie wyrażają także liczne, mniejsze i większe, przedsiębiorstwa. Na szczególne wyróżnienie zasługują Selgros, który przeznaczył blisko 6 ton produktów spożywczych przeznaczonych na organizację tylko Poznańskiej Wigilii, a także Veolia Energia Poznań, której prezes zarządu, Jan Pic podkreśla: Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny proponujemy poznaniakom udział w świątecznej akcji „Włącz dobro na Święta”. Wspieranie działań podejmowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Zupa na Głównym, pozwoli potrzebującym w ten szczególny czas, choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Razem mamy szansę włączyć w Poznaniu dodatkową, świąteczną energię”.
Każdy uczestnik Wigilii nie tylko zasiądzie do stołu, przy którym będzie mógł spożyć tradycyjny posiłek dzieląc swoją radość z innymi uśmiechniętymi ludźmi, ale będzie miał także okazję przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia, a także wysłuchać tych składanych przez Arcybiskupa, czy Prezydenta miasta Poznania. Ponadto, całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie śpiewanie kolęd, a po wszystkim każdy z uczestników wróci do siebie z paczką świąteczną umożliwiającą kontynuowanie świętowania Narodzenia Pańskiego bez uczucia głodu. Wciąż można włączyć się w przygotowania tego dzieła poprzez wypełnienie Tytki charytatywnej, upieczenie ciasta, czy wsparcie finansowe przez zbiórkę zorganizowaną na stronie caritaspoznan.pl/wigilia.