W Nadleśnictwie Góra Śląska zaobserwowano niespodziewanego gościa. Największy drapieżny kot Europy to wyjątkowy widok w tej części kraju, bo polska populacja rysi liczy zaledwie 200 osobników.
Ostatnio mogliśmy go obserwować 2 lata temu
Nadleśnictwo Góra Śląska znajduje się na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. To właśnie w tamtejszych lasach pojawił się ryś. Ostatni raz gatunek ten był widziany aż 2 lata temu, gdy samiec Paco zawitał do Nadleśnictwa Oborniki.
Dzięki obroży telemetrycznej mogliśmy obserwować jego wędrówkę. Każda odnotowana obecność rysia u nas to bardzo cenna obserwacja, także osobnik, który pojawił się ostatnio na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska to prawdziwy unikat- informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Jeden z największych drapieżników w Polsce
Ryś to trzeci największy (zaraz po niedźwiedziu i wilku) drapieżnik występujący w Polsce. Prowadzi skryty tryb życia i wymaga dużych terytoriów łowieckich. Do tej pory występował przede wszystkim w Karpatach i północno wschodniej Polsce. Dlatego jego obecność w Nadleśnictwie Góra Śląska to wyjątkowe wydarzenie.
Powrót rysia
Ostatnie obserwacje w pozostałych częściach kraju to efekt rozpoczętego w 2019 roku programu pn. „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” (link do strony projektu: http://www.rysie.org/rysie-strona-glowna). Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.