Nowe prawo wejdzie w życie za trzy miesiące. Reforma Kodeksu Karnego, przegłosowana przez sejm, zakłada między innymi odbieranie samochodów pijanym kierowcom w Polsce.
Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w lutym
16 listopada, chwilę przed północą, Sejm przegłosował wejście w życie nowelizacji Kodeksu karnego. W związku z tym, w życie wejdzie konfiskata pojazdów pijanym kierowcom. Jeśli ustawę faktycznie podpisze prezydent, kierowcy pod wpływem alkoholu zaczną tracić samochody od końca lutego 2023 roku.
Zakaz prowadzenia pojazdu na min. 3 lata
Nowelizacja zakłada, że kierowca w stanie nietrzeźwości będzie otrzymywał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Stan nietrzeźwości zaczyna się od zawartości alkoholu w organizmie od 0,5 promila. Natomiast samochód przyłapanego kierowcy, który będzie miał co najmniej 1 promil alkoholu we krwi, będzie przepadał na rzecz Skarbu Państwa. Także straci samochód kierujący, który z co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi, spowoduje wypadek drogowy.
Inaczej zapłacą kierowcy zawodowi
Natomiast, jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu, orzekany będzie przepadek równowartości samochodu. Za zniszczony samochód także właściciel zapłaci równowartość rynkowej ceny auta, które zniszczył w wypadku. Jedynym wyjątkiem są kierowcy zawodowi prowadzący pojazdy pracodawcy. Wtedy sąd będzie orzekać nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Głosowanie
Za nowelizacją Kodeksu karnego głosowali wszyscy obecni posłowie PiS (225), troje posłów koła Polskie Sprawy – Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Agnieszka Ścigaj oraz poseł niezależny Łukasz Mejza. Kluby opozycji głosowali natomiast przeciw (poza 10 posłami Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu).