Jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych nastąpi w październiku tego roku. Choć maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji, to również w Poznaniu będzie można zaobserwować zmiany na niebie.
Kiedy?
Częściowe zaćmienie słońca w Poznaniu zaobserwujemy 25 października od godziny 11:11. Maksymalną faza będzie widoczna o 12:18 – wtedy księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Całe zjawisko zakończy się o 13:25. W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ulicy Słonecznej 36, odbędą się pokazy nieba. Przygotują je pracownicy Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członkowie Astronomicznego Koła Naukowego.
Zapraszamy wszystkich chętnych w godzinach 11:00-13:30 – zachęca Jakub Tokarek z OA i zastrzega, że w przypadku niekorzystnej pogody (pełnego zachmurzenia, deszczu) pokazy nie odbędą się.
Jak obserwować?
Podczas obserwacji zaćmienia słońca należy zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniejszym dla oka sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok. Transmisję można śledzić na wydarzeniu, na profilu FB Obserwatorium.
Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. folia słoneczna Baader) – przestrzega Jakub Tokarek.
Kiedy występują zaćmienia?
Częściowe zaćmienie słońca to jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych roku. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej. Zaćmienia występują, gdy Księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a Słońcem i rzuca cień na część naszej planety. Wtedy światło, które dotarłoby do Ziemi, zostaje zablokowane.