Mężczyzna jechał hulajnogą elektryczną, blokując ruch samochodowy w godzinach szczytu. Jaka kara za to grozi?
Choć przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych cały czas się zmieniają, to warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Nie dostosował się do nich mężczyzna, który w godzinach szczytu jechał przedłużeniem ulicy Naramowickiej przy skrzyżowaniu z ul. Franciszka Jaśkowiaka.
Należy przypomnieć, że do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli takiej nie ma, można poruszać się ulicą, ale tylko taką gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Może to być na przykład droga osiedlowa lub droga wewnętrzna.
Hulajnogą można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko wtedy, gdy brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Kierujący musi jednak jechać z prędkością zbliżoną do pieszego, ustępować mu pierwszeństwa oraz zachować szczególną ostrożność. Za niestosowanie się do przepisów, kara grzywny wynosi od 20 do 500 złotych.
Osoby powyżej 18 lat nie muszą mieć uprawnień, by korzystać z hulajnóg elektrycznych. Dzieci i młodzież od 10 do 18 lat musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku poniżej 10 lat może używać pojazdu tylko pod opieką dorosłego.