Skutki inflacji dotykają w dużej mierze artykułów spożywczych. Za niektóre z owoców i warzyw płacimy nawet 2 zł więcej, niż w zeszłym roku. Jak przez 12 miesięcy zmieniły się ceny produktów?
Według najnowszych statystyk, inflacja osiągnęła w maju 13,9 procent. I choć w czerwcu liczba sprzedawanych warzyw i owoców sezonowych wzrasta o 11 proc., to wizję jedzeniowej sielanki mogą zaburzyć ceny produktów. Eksperci z PanParagon – aplikacji, która zajmuje się przechowywaniem i analizą paragonów, sprawdzili, o ile podrożały artykuły spożywcze w stosunku do 2021 roku.
Aby wyniki były miarodajne uwzględniliśmy 3 tygodnie czerwca 2021 i 2022 roku. Dodatkowo wytypowaliśmy takie warzywa i owoce, które o tej porze roku są w pełni sezonu. W ten sposób zminimalizowaliśmy ryzyko różnic cenowych spowodowanych przesunięciami w rozpoczęciu okresów zbioru – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.
W 2022 roku dziesięć z czternastu badanych warzyw i owoców podrożało. Rekordzistą jest pomidor, za którego musimy zapłacić o 2,33 zł więcej za kilogram, niż w 2021. Na drugim miejscu znalazły się ogórki gruntowe, których cena poszła w górę o 57 groszy na 1 kg. Podium zamyka arbuz z różnicą cenową 51 groszy za kilogram.
Pozostałe owoce i warzywa, których wzrost cen może być odczuwalny dla konsumentów to: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg). Spośród badanych produktów tylko cztery są tańsze, niż w zeszłym roku.Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).
Zobacz tabelę: