fot. Franciszek P. Bryska / wpoznaniu.pl
Pomysł na uczczenie pamięci poznańskiego rysownika wyszedł od jego córki, dziennikarki prasowej i telewizyjnej Małgorzaty Derwich-Paweli. Ostatecznie na miejsce utworzenia skweru wybrano działkę przy ulicy Towarowej. Oprócz drzew i krzewów na skwerze powstała też tablica pamiątkowa. Z jednej strony znajduje się biogram artysty w języku polskim i angielskim a tyłu wybrane prace autora.
Sprawy miasta zawsze leżały na sercu mojemu ojcu. Nieraz z humorem je krytykował bo zależało mu by Poznań był na wysoki połysk. – wspominała córka artysty Małgorzaty Derwich-Pawela.
Henryk Derwich był popularnym rysownikiem humorystą i karykaturzystą, urodził się 23 października 1921 roku w kaszubskim Sulminie, jednak całe swoje życie związał z Wielkopolską i Poznaniem. Przez ponad 35 lat, na łamach prasy, szczególnie w popołudniówce „Express Poznański”, komentował swoim „A propos” rzeczywistość tamtych lat, ludzkie przywary i śmiesznostki. Uważał, że „temat leży na ulicy”, tylko… trzeba umieć go dostrzec i spuentować rysunkiem. On to potrafił.
Współpracował z oddziałem Telewizji Poznań, występował na estradzie. Był także zaangażowanym społecznikiem, związanym z akcją Stop! Dziecko na drodze. Zmarł 13 października 1983 roku w Poznaniu. Spuścizna po Henryku Derwichu znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu.