fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl
Program obchodów rozpoczął się od złożenia kwiatów pod miejscami pamięci bohaterów Czerwca‘56 delegaci już o godzinie 06.00 oddali hołd pod bramą zakładów Cegielskiego przy ulicy 28 czerwca 1956 roku, gdzie przed 66 laty rozpoczęły się protesty.
Pierwsza część obchodów zakończyła się złożeniem kwiatów pod budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy ulicy Kochanowskiego.
O godzinie 14.15 rozpocznie się uroczystość przed Bramą Główną zakładów Cegielskiego. A o 18.30 główne wydarzenie obchodów przy Poznańskich Krzyżach, czyli pomniku Ofiar Czerwca ‘56 na placu Mickiewicza.
Wydarzenia z Czerwca 1956 roku, przez wielu lokalnych historyków zwane również Powstaniem Poznańskim, to protesty, które rozpoczęły się 28 czerwca, 66 lat temu. Był to pierwszy tak duży sprzeciw przeciwko władzom PRL-u. Strajk rozpoczęli pracownicy poznańskich fabryk, w tym największego zakładu Hipolita Cegielskiego. Do przemarszu robotników dołączyli inni mieszkańcy. Stu tysięczny tłum dotarł przed siedzibę władz miasta w Zamku Cesarskim skandując między innymi hasła: “My chcemy chleba”, „Jesteśmy głodni”, „Chcemy wolnej Polski”, „Wolności”, „Precz z bolszewizmem”, „Precz z komunistami”, „My chcemy Boga”.
Do stłumienia protestów partia skierowała wojsko ludowe. Niemal 10 tysięcy żołnierzy w czołgach i wozach opancerzonych miała rozkaz strzelać do rodaków. W zamieszkach po stronie protestujących poległo 49 osób, w większości młodych ludzi, a 239 mieszkańców odniosło rany. Efektem powstania poznaniaków, były kolejne protesty w całej Polsce i znaczne osłabienie władz PRL.