Jest za mało miejsc na ogniska w Poznaniu? Na więcej nie pozwalają zmiany klimatu

Zakład Lasów Poznańskich wyznaczył tylko 5 miejsc, w których legalnie można rozpalić ognisko. Według radnego Andrzeja Rataja ta liczba jest niewystarczająca. Nie zwiększy się jednak ona, przez coraz większe zmiany klimatyczne, powodujące zagrożenia pożarowe.

Na terenie lasów komunalnych w Poznaniu jest aktualnie 5 wyznaczonych miejsc na ognisko. Dwa z nich znajdują się na Strzeszynku, przy drodze rowerowej do Kiekrza oraz przed Jeziorem Strzeszynek. Kolejne dwie lokalizacje to polana przy Jeziorze Swarzędzkim oraz miejsce przy drodze rowerowej do Uzarzewa. Ognisko rozpalić również możemy na polanie przy leśniczówce Zieliniec.

W tych punktach można rozpalić ognisko dla własnych potrzeb. Opał należy zorganizować we własnym zakresie. Nie ma również możliwości zarezerwowania takiego miejsca. W dwóch dzierżawionych lokalizacjach istnieje możliwość odpłatnej obsługi spotkania przy ognisku. Z takiej usługi skorzystać można na Dębinie i w Lasku Marcelińskim.

Jak uważa Andrzej Rataj, radny Poznania, w lasach miejskich jest wystarczająca liczba polan dostępnych dla mieszkańców. Minimalna jest jednak liczba miejsc wyznaczonych pod ognisko. Według radnego, zwłaszcza brakuje miejsc z możliwością rezerwacji lub obsługi wydarzenia. Cenną usługą miałaby również być odpłatna możliwość zlecenia posprzątania miejsca spotkania.

Zadziwiło mnie, że na tak dużym obszarze, jakim dysponuje Zakład Lasów Poznańskich, bo 2,5 tys. hektarów, nie można stworzyć więcej miejsc, w których zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ekologii, nie wycinając drzew, można by rozpalić ognisko – skomentował Andrzej Rataj

Zakład Lasów Poznańskich nie przewiduje jednak zwiększenia liczby miejsc wyznaczonych pod rozpalanie ognisk. Jest to związane przede wszystkim z częstymi zagrożeniami pożarowymi.

Nie widzimy takiej możliwości. Chcielibyśmy zostać przy tym, co jest, a mamy takich miejsc 5. Jest tak ze względu na to, że zagrożenie pożarowe, powodowane przez zmiany klimatyczne, będzie coraz większe – poinformował Łukasz Polakowski kierownik działu planowani Zakładów Lasów Poznańskich.

Co więcej, nawet w wyznaczonych pod to miejscach nie zawsze można rozpalać ognisko. Przy średnich i dużych zagrożeniach pożarowych jest to niemożliwe. Przed zorganizowaniem spotkania przy ognisku, należy więc najpierw sprawdzić, czy jest to obecnie możliwe. Zrobić to będzie można od początku lipca dzięki aplikacji Ostrzegator. Więcej informacji o niej znajduje się TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl