A co tam jest w środku? Zaglądamy na dach MTP

Biała wieża znajduje się na westybule Międzynarodowych Targów Poznańskich. Właśnie ta hala reprezentacyjna stanowiła wejście główne podczas PeWuKi.

Halę reprezentacyjną na Targach Poznańskich wzniesiono w latach 1928-1929 według projektu Rogera Sławskiego. Charakterystyczna dla budynku jest przeszklona, wieloboczna wieża, która podczas PeWuKi została uwieńczona orłem w stylu art deco, zawieszonym nad rzymską cyfrą X. Właśnie w tej hali, prezydent Ignacy Mościcki przeciął wstęgę i wypuścił białego gołębia, dokonując symbolicznego otwarcia wystawy. Uroczystość inauguracyjna zgromadziła około 1000 osób z ówczesnej władzy.

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

PeWuKa to inaczej Powszechna Wystawa Krajowa. Zorganizowano ją w 1928 roku, w Poznaniu, z okazji dziesięciolecia niepodległości. Trwała od 16 maja do 30 września, czyli aż 138 dni. Miała na celu zaprezentowanie dorobku odrodzonego państwa. Wystawie towarzyszyły różnorodne imprezy, koncerty. Przeprowadzono podczas niej pierwszą w dziejach polskiej radiofonii transmisję meczu piłkarskiego. Powstał także największy w międzywojennej Polsce lunapark z 20-metrowym wodospadem, diabelskim młynem i kolejką górską. W ciągu kilku miesięcy PeWuKę odwiedziło 4,5 miliona osób, w tym 200 tysięcy gości zagranicznych.

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

Niestety westybul uległ zniszczeniom podczas wojennych bombardowań. Zgodnie z pierwotnym projektem odbudowano go w latach 90. XX wieku. Tym razy stanął na nim przestrzenny znak Międzynarodowych Targów Poznańskich – ziemska kula z zaznaczonymi południkami oraz równoleżnikami z wpisaną w środek literą P.

  • fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl
  • fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl