Nowa metoda wykrywania przestępstw seksualnych. Używa jej tylko 5 krajów na świecie

Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Poznaniu rozpoczyna projekt NEMESIS. Sprzęt do badań genetycznych ułatwi łapanie przestępców seksualnych. 

Pełna nazwa projektu to NEMESIS – nowoczesny model systemu śledczego w zakresie przestępstw seksualnych. Co to oznacza? Wielkopolska policja, dzięki pomysłodawczyni dr inż. Natalii Rogalskiej-Niżnik, uzyskała dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Zakupiony sprzęt to separator komórkowy, koncentrator komórkowy, automat do ekstrakcji DNA, wirówki z chłodzeniem i rotorem horyzontalnym oraz homogenizator ultradźwiękowy. Umożliwi badania w sprawach przestępstw seksualnych i zapewni wymianę informacji na temat grup przestępczych. 

Separacja komórek pozwala genetykowi na poznanie DNA sprawcy przy małej ilości materiału genetycznego, np. w mieszaninie krwi, nasienia, mieszaninach różnych rodzajów komórek. Metoda przydaje się w badaniu spraw zgwałceń z udziałem kilku sprawców.

Oprócz poznańskiej policji technologii używa tylko 5 krajów na świecie: Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy, Szwajcaria i Włochy. Funkcjonariusze podkreślają, że nazwa projektu nie jest przypadkowa. Nemesis to w mitologii greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Według wierzeń zsyłała na ludzi szczęście lub niepowodzenie, ścigała przestępców, decydowała o losie w zależności od zasług – mówią policjanci.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl