Ruszyła sprawa Magdy Marii Malinowskiej, działaczki OZZ Inicjatywa Pracownicza przeciwko Amazon Fulfillment Poland. W listopadzie 2021 została dyscyplinarnie zwolniona, a powodem miało być filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok jednego z pracowników.
6 września 2021 roku, na terenie zakładu Amazon, podczas wykonywania pracy zmarł Dariusz Dziamski. Po tym incydencie Magda Maria Malinowska, jako społeczny inspektor, zwróciła się do Amazona z wnioskiem o włączenie do zespołu powypadkowego. Należała do komisji Inicjatywy Pracowniczej od pierwszego roku działalności magazynów pod Poznaniem. Jest także współzałożycielką międzynarodowej sieci Amazon Workers International. Miała monitorować nieprawidłowości związane z wyjaśnienie przyczyn śmierci pracownika. Amazon jednak odmówił włączenia Malinowskiej do zespołu i zwolnił ją za filmowanie i fotografowanie procesu przenoszenia zwłok. Działaczka twierdzi, że zarzuty były fałszywe.
Według kodeks pracy mówi zwolnienie dyscyplinarne nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Zdaniem związkowców Amazon miał te przepisy złamać. Magda Maria Malinowska otrzymała wypowiedzenie dwa miesiące po śmiertelnym wypadku. Związek uważa, iż pozbycie się działaczki było próbą zatuszowania niewygodnej sprawy.
Stało się to niedługo po tym jak udzieliłam jednej z gazet wywiadu, tłumacząc okoliczności śmierci pracownika – mówi działaczka. W dniu wypadku Dariusz Dziamski zgłaszał pogorszenie stanu zdrowia. Kierownictwo Amazon nie udzieliło mu jednak odpowiedniej pomocy. Ponadto Dariusz wielokrotnie skarżył się kierownictwu na zmęczenie pracą oraz niewystarczającą liczbę pracowników skierowaną do wykonywania jego zadań – dodaje.
Organizacja związkowa w piśmie z 8 listopada, nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Magdą Malinowską. Jednak do zwolnienia i tak doszło.
Takie postępowanie pracodawcy jest utrudnianiem działalności związkowej (w tym społecznej inspekcji pracy). W związku z czym domagamy niezwłocznego przywrócenia Magdy do pracy, jak i finansowego zadośćuczynienia za straty poniesione przez nią w wyniku zwolnienia z pracy – podkreślają związkowcy.
Amazon odpowiada
Biuro prasowe Amazon wydało w związku ze sprawą oświadczenie. Podkreślają w nim, że w centrach logistycznych w Polsce stworzyli dotychczas ponad 23 000 stałych miejsc pracy, zapewniają atrakcyjne wynagrodzenie, kompleksowe świadczenia, bezpieczne środowisko pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Wśród pracowników kreują kulturę szacunku i oczekują odpowiedniego zachowania.
W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę – podało w komunikacie Biuro Prasowe Amazon.
Związek domaga się też zmiany przepisów prawa. Pełnomocnik związkowy Piotr Krzyżaniak wyjaśnia, że chodzi o nałożenie na pracodawcę obowiązku dalszego zatrudnienia zwolnionego związkowca do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Sąd miałby możliwość wydania w tej sprawie orzeczenia w trybie przepisów o postępowaniu zabezpieczającym.
Podczas dzisiejszej rozprawy zostali powołani świadkowie, lecz nie została podjęta żadna dalsza decyzja w sprawie. Kolejne posiedzenie sądu odbędzie się 6 października.
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl