Kolej wąskotorowa ma swoich miłośników, wśród których są nie tylko dzieci. W Poznaniu mieszkańcy mogą przejechać się wzdłuż Jeziora Maltańskiego kolejką parkową, Maltanka. Jednak w Wielkopolsce jest więcej miejsc, gdzie kursują pociągi na wąskich osiach.
Środa Wielkopolska – Zaniemyśl
Najbliżej stolicy województwa znajduje się Średzka Kolej Powiatowa. Trasa prowadzi ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. Jest to czternastokilometrowy fragment większej sieci, który zachował się do dzisiaj. Dawniej średzka kolej dojeżdżała aż do Kobylegopola pod Poznaniem.
Pociągi kursowały na trasie od 1910 roku, jednak już 60 lat później rozważano likwidację przejazdów. Dzięki temu, że lokalne władze nie decydowały się na inwestycje średzka kolej wąskotorowa cieszy się dzisiaj oryginalnym zabytkowym taborem. Na trasie ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla, znajduje się siedem stacji pośrednich. Po drodze możemy podziwiać malownicze krajobrazy tej części Wielkopolski.
Stare Bojanowo – Śmigiel – Nowa Wieś
Na południowy zachód od Poznania znajduje się natomiast Śmigielska Kolej Wąskotorowa. Linia powołana do istnienia jeszcze przez pruskich zaborców w 1900 roku, pamięta burzliwą historię Polski, w tym zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Pociągi z przerwami kursowały aż do 2001 roku. Kilkukrotnie podejmowano próby wznowienia ruchu na trasie jednak nie przyniosło to skutku i tory przez wiele lat nie były używane.
W 2011 roku pociągi wąskotorowe powróciły na trasę już jako atrakcja turystyczna. Oprócz przejażdżki pomiędzy Starym Bojanowem a Nową Wsią, w okolicach Śmigla, turyści mogą zwiedzać dawne zabudowania kolei, warsztaty a nawet wieżę wodociągową.
W Wielkopolsce kolej wąskotorowa do niedawna kursowała również w Gnieźnie, jednak obecnie kursy są zawieszone już od trzech lat. Okazjonalnie można skorzystać z atrakcji turystycznej w Białowiślu na północy województwa. Wyrzyska Kolejka Powiatowa uruchamia przejazdy na specjalne okazję na przykład w majówkę.