Gaz będzie jeszcze droższy. Nie przez postulaty klimatyczne

“Gaz drożeje przez agresję Rosji, a nie przez zmiany w polityce klimatycznej” – podkreśla profesor Bogdan Chojnicki. Koszty, które będziemy ponosić przez postulaty klimatyczne, wiązać się będą ze zmianą źródeł energii na odnawialne. “Traktować to należy nie jak koszt, ale jak inwestycję” – dodaje profesor.

Podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022 dyskutowano o niezależności energetycznej Polski i Europy w perspektywie polityki klimatycznej. Nabrała ona szczególnego znaczenia w kontekście wojny w Ukrainie. Polskim i zagranicznym ekspertom udało ustalić się 10 postulatów klimatycznych.

Jeden z nich mówi o przygotowaniu mieszkańców i konsumentów do nieuchronnych kosztów transformacji energetycznej. Jednym z jej kroków jest odcięcie się od rosyjskiego gazu, choć jak podkreśla poznański klimatolog Bogdan Chojnicki, nie jest to równoznaczne z niezależnością.

Polityka klimatyczna nie wiąże się z tym, że gaz jest droższy, bo on i tak byłby droższy. Co więcej, dywersyfikacja nie oznacza niezależności. Kiedy mam 10 dostawców to mam lepszą pozycję negocjacyjną, ale kiedy mam 1, to jestem od niego uzależniony. Niezależność jest wtedy, kiedy produkuję energię u siebie – powiedział Bogdan Chojnicki.

Przyczyną wzrostu cen gazu jest więc w głównej mierze agresja Rosji. Koszty, o których mowa w postulatach, wiązać się będą ze zmianą źródeł energii na odnawialne. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu do rosnących cen węgla, gazu czy ropy, energia odnawialna będzie proporcjonalnie coraz tańsza.

Zmianę źródeł energii traktować należy nie jak koszt, ale jak inwestycję. Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo i to widać w relacjach Polska-Rosja, ale również stabilność ceny. To jest trochę jak z inflacją, pieniądz może być drogi, ale jak jest stabilny, to wszyscy wiedzą, ile zarabiają. Z jednej strony jest wysoka cena i to jest problem, ale z drugiej jej przewidywalność. – dodał profesor.

Należy pamiętać, że gaz jest tylko formą przejściową między węglem a odnawialnymi źródłami energii, a jego spalanie wciąż wytwarza dwutlenek węgla. Kolejny postulat klimatyczny mówi o braku możliwości powrotu do węgla i szukaniu alternatyw dla gazu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl