Artyści z Polski, Boliwii, Austrii i Norwegii i Międzynarodowy Dzień Tańca w rytmie poloneza. 27 kwietnia startuje II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”.
W dniach 27 – 30 kwietnia, po raz pierwszy na żywo, Polski Teatr Tańca organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. Będzie to druga edycja wydarzenia – pierwsza odbyła się w ubiegłym roku wyłącznie w formule online.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury ma wywołać w nas – poprzez zderzenie różnych zjawisk sztuki – chęć przebadania własnych granic i rozumienia pojęć „natura” i „kultura”. Naszym założeniem jest prezentacja bogactwa i różnorodności sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury – informuje Anna Koczorowska Polskiego Teatru Tańca.
Czterodniowe wydarzenie rozpocznie się 27 kwietnia o godz. 20.00, od spektaklu Moniki Błaszczak, polsko-łemkowskiej choreografki, tancerki, artystki interdyscyplinarnej i badaczki oraz Luizy Mateo Dupleich Rozo, boliwijskiej artystki multidyscyplinarnej pt.„Święto wiosny. Preludium”.
Drugiego dnia festiwalu, 28 kwietnia o godz. 20.00, zobaczymy solo Hygina Delimata, choreografa i performera na co dzień pracującego w Austrii, założyciela grupy Body Architects I platformy Craft Choreography w Wiedniu oraz Mind Culture.
29 kwietnia – w Międzynarodowym Dniu Tańca – o godz. 19.00 akcja uliczna „Narodowe Tańczenie”. Działanie, nawiązujące do popularnej idei flash mob, polega na wspólnym wykonaniu poloneza w scenerii ulicy Taczaka, na której znajduje się siedziba Polskiego Teatru Tańca. Do wydarzenia dołączyć może każdy. Znajomość tańca nie jest wymagana.
Zgromadzeni uczestnicy włączają się spontanicznie do korowodu, zainicjowanego przez gości specjalnych – zaproszonych przez nas do udziału zespołów artystycznych, które już potwierdziły swój udział, m.in. tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zatańczymy razem poloneza w wersji kanonicznej lub improwizując! Mile widziane będą kostiumy i emblematy kojarzące się z polską tradycją tańczenia poloneza, kulturą szlachecką i Międzynarodowym Dniem Tańca oraz akcenty świadczące o solidarności z narodem ukraińskim – dodaje Anna Koczorowska z Polskiego Teatru Tańca.
29 kwietnia o godz. 20.00 odbędzie się spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” zaprezentują go artyści – gospodarze Festiwalu, czyli Polski Teatr Tańca.
Gwiazdą ostatniego dnia festiwalu będzie zespół Jo Strømgren Kompani (JSK)- autorski zespół Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów.
Wszystkie wydarzenia festiwalowe – oprócz Narodowego Tańczenia – odbędą się w siedzibie Polskiego Teatru przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 70 zł (bilet normalny) i 40 zł (bilet ulgowy) dostępne są w siedzibie Polskiego Teatru Tańca oraz w serwisie bilety24.pl.
Karnety festiwalowe (na 4 spektakle) kosztują odpowiednio 210 pln (N), 120 pln (U). Można je nabyć wyłącznie w siedzibie Teatru w godzinach 10.00 – 18.00 (pn-pt) oraz na 30 min przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana. Po spektaklach Hygina Delimata oraz Jo Strømgren Kompani, w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca odbędą się rozmównice z twórcami. Wstęp wolny.