Holandia ogłosiła, że nie zamknie swoich portów dla rosyjskich statków. Ta decyzja wywołała spore oburzenie europosłów.
Holandia jest jedynym krajem, który oświadczył, że jego porty pozostaną otwarte dla rosyjskich statków. Holandia jest członkiem Unii Europejskiej i teoretycznie powinna brać pod uwagę rezolucję, którą uchwalił Parlament Europejski. Na razie jednak Holandia – odmawia.
Parlament Europejski wezwał kraje UE do zamknięcia portów w punkcie 14 rezolucji uchwalonej w Strasburgu 7 kwietnia. Czytamy w nim:
Wzywa do zwiększenia skuteczności obowiązujących sankcji, m.in. przez wykluczenie z systemu SWIFT wszystkich banków Federacji Rosyjskiej w koordynacji z międzynarodowymi partnerami UE o podobnych poglądach oraz przez zakazanie wchodzenia na wody terytorialne UE i zawijania do portów UE wszelkich statków morskich pływających pod banderą rosyjską oraz zarejestrowanych, czarterowanych, eksploatowanych przez Rosję lub będących własnością Rosji, statków płynących z rosyjskich portów i zmierzających do nich lub w inny sposób powiązanych z Rosją, w tym statków należących do Sovcomflot; wzywa do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi oraz proponuje rozszerzyć zakaz eksportu na dostawy, które zostały zakontraktowane przed wejściem w życie sankcji, ale które nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane; domaga się wprowadzenia sankcji wtórnych wobec wszystkich podmiotów w UE i krajach spoza UE, które pomagają rosyjskiemu i białoruskiemu reżimowi w obchodzeniu sankcji;
Rezolucja nie jest prawnym zobowiązaniem ale jest ważnym wezwaniem krajów UE przez Parlament Europejski. Na razie wszystkie kraje poza Holandią chcą tej rezolucji przestrzegać.
Holenderskie porty w UE:
Unia Europejska ma ponad 1200 portów. Zamknięcie wszystkich mogłoby mieć spore gospodarcze konsekwencje dla Rosji. Pierwsza sankcje w portach wprowadziła Turcja, która zamknęła dla rosyjskich statków wojskowych cieśninę Bosfor i Dardanele, także USA, Kanada i Wielka Brytania nie wpuszczają do portów rosyjskich statków. Zanim jeszcze uchwalono rezolucję Parlamentu Europejskiego min. dot. portów na terenie UE polski port w Elblągu odmówił obsługiwania rosyjskich statków, podobnie port na Cyprze.
Decyzja Holandii idzie wbrew wszystkich europejskim ustaleniom dotyczącym próby wywarcia presji gospodarczej na Rosję by ta przestała zabijać Ukraińców.
Decyzje Holandii komentują już europosłowie.
Holandia odmawia zamknięcia swych portów dla rosyjskich statków, łamiąc prawo unijne https://t.co/EFC1VGPtnI
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) April 18, 2022
Informacje o holenderskim sprzeciwie wobec unijnych sankcji przekazał jako pierwszy Open Source Intelligence Monitor.