Katolicy święcą dzisiaj potrawy na świąteczny stół. Skąd ta tradycja?

Święcenie potraw w Wielką Sobotę to wielowiekowa tradycja katolików w wielu zakątkach na świecie. O to skąd się wywodzi i jakie ma znaczenie dla katolików, zapytaliśmy księdza Radosława Rakowskiego z parafii świętego Stanisława Kostki w Poznaniu.

Już na początku w Kościele, zamiast składki, czyli pieniędzy, które teraz zbieramy, ludzie przynosili różne dary. Jedni przynosili pszenicę inni jęczmień czy warzywa i w czasie procesji, te dary w czasie Wielkanocy były składane. To wyraz dziękczynienia za to co dostajemy od Boga.- tłumaczy ksiądz Radosław Rakowski, duszpasterz akademicki.

Skład święconki nie jest ściśle określony, jednak są rzeczy, które powinny się tam znaleźć. Każdy element ma konkretne symboliczne znaczenie związane z Wielkanocą.

Pierwsza rzecz, która powinna znaleźć się w koszyku to jest zawsze jajko, dlatego, że to jest symbol nowego życia. Mięso jako symbol baranka paschalnego, którego Żydzi jedli podczas paschy, kiedy świętowali wyjście z niewoli egipskiej. Sól, która chroni nas od zepsucia. I chleb na pamiątkę Eucharystii, rozmnożenia chleba przez Jezusa i tego, że Bóg się troszczy o nas na co dzień. – dodaje ksiądz Radosław Rakowski.

Ponieważ święcone potrawy są przygotowywane na świąteczny strój kosze są przystrojone w wiosenne rośliny. Dominują w nich pogodne barwy oraz biel, która symbolizuje przyszłość.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl