Plecak ewakuacyjny. Co przygotować na czas kryzysu i wojny?

Od najbardziej oczywistych rzeczy, takich jak nóż czy dokumenty, po na przykład gwizdek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało dokładną rozpiskę plecaka ewakuacyjnego. Wszyscy członkowie rodziny powinni wiedzieć, gdzie jest przechowywany.

RCB przygotowało specjalny poradnik na czas kryzysu i wojny. Są w nim zawarte wszelkie wskazówki odnośnie do tego, jak przygotować się na ewentualną sytuację kryzysową. Druga część poradnika wyjaśnia jak zachowywać się podczas samego kryzysu. Jednym z elementów wymienionych jeszcze na etapie przygotowań, a zarazem jedną z kluczowych jest plecak ewakuacyjny.

Co powinien zawierać?

Do plecaka powinniśmy zapakować w pierwszej kolejności radio na baterie oraz latarkę i zestaw baterii. Potrzebne będą również dokumenty (dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach) zarówno w wersji papierowej, jak i skany na pendrivie.

Gwizdek może być potrzebny, żeby łatwiej było nas zlokalizować. Przygotować należy również maseczki ochronne, mapę z lokalnymi drogami, ołówek i notes. Zaopatrzyć też powinniśmy się w jedzenie na dwa dni, najlepiej konserwowe i co za tym idzie, otwieracz do puszek oraz komplet sztućców.

Przydać może się kurtka przeciwdeszczowa, ubrania na zmianę, worki na śmieci i śpiwór, a także apteczka, na przykład samochodowa. Zapakować należy również mydło i żel do dezynfekcji, butelkę filtrującą z nowym filtrem.

Zawsze przydatne będą również najbardziej uniwersalne rzeczy. W plecaku powinny się zatem znaleźć gumy, sznurki, opaski zaciskowe, ale również nóż i gotówka. Do rączki plecaka doczepiona powinna być kartka z nazwiskiem i adresem. Więcej informacji na temat poradnika znajduje się TUTAJ i tutaj:

 

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl