Radni miejscy na ostatniej sesji zdecydowali, że program dotacyjny na gromadzenie deszczówki, będzie kontynuowany. Miasto przeznaczy łącznie milion złotych na dofinansowania. Wnioski można składać od 16 maja.
Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy problem suszy pojawia się regularnie, ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie wodą. Chodzi o to, by ponownie wykorzystywać deszczówkę, np. do podlewania ogródków. Zaletą programu jest nie tylko promocja ekologicznych rozwiązań, ale też oszczędność dla mieszkańców.
Tak jak w roku ubiegłym, wspieramy mieszkańców, którzy chcą dbać o środowisko. Zwiększenie naturalnej retencji wpłynie m.in. na poprawę lokalnego mikroklimatu oraz pozwoli odciążyć sieć wodociągową. Jest to działanie niezbędne w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych. Cieszę się, że miejscy radni przyjęli projekt jednogłośnie. Liczę na równie zgodne poparcie poznaniaków i poznanianek – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów. O dofinansowania mogą starać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł. Natomiast pozostali – do 6 tys. zł (o tysiąc złotych więcej niż rok temu). Dofinansowana nieruchomość musi znajdować się na terenie Poznania.
Z dofinansowania budowy nowych lub modernizacji istniejących systemów retencyjnych może skorzystać szerokie grono wnioskodawców. Ważnym wymiarem uchwały jest też promowanie postaw ekologicznych. O tym, jak takie działania są potrzebne, świadczy zainteresowanie projektem w ubiegłym roku – tłumaczy Agnieszka Górczewska, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, która referowała projekt podczas sesji rady miasta.
Dofinansowanie można przeznaczyć na materiały, montaż, budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadów – zbiornika na wodę, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni, muldy chłonnej lub na modernizację istniejącego systemu.
W tym roku Poznań przeznaczy na program aż milion złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 16 maja i potrwa do 6 czerwca. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.