Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył skargę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W ostatniej decyzji ze stycznia tego roku sędziowie stwierdzili, że nie ma podstaw do zakazu budowy.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego skorzystał z prawa do odwołania się od wyroku sądu. Swoją decyzję urzędnicy uzasadniają tym, że sąd błędnie zastosował przepisy, które obowiązywały inwestora w toku sprawy.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego stoi na stanowisku, że w tej sprawie zostały spełnione warunki ustawowe dla stwierdzenia nieważności decyzji i nie doszło do przedawnienia możliwości jej stwierdzenia. Z przepisu przejściowego art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. wynika bowiem, że przepis ten ma zastosowanie jedynie do spraw wszczętych po jego wejściu w życie, tj. po 19 września 2020 r. – informuje Joanna Niedźwiecka rzeczniczka prasowa inspektoratu.
Teraz sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny, którego decyzja będzie ostateczna. Budowa tak zwanego zamku w Stobnicy rozpoczęła się w 2015 roku. Budowla ma mieć 14 pięter i być budynkiem wielorodzinnym. Zamek powstaje na terenie chronionym ze względów na walory przyrodnicze.
Spór o zamek w Stobnicy toczy się od 2018 roku, kiedy wielkopolanie po raz pierwszy publicznie dowiedzieli się o kontrowersyjnej budowie. W związku ze sprawą doszło do zatrzymania 7 osób, które usłyszały zarzuty prokuratorskie. Za wydanie zgodny na kontynuowanie prac stanowisko Wojewody Wielkopolskiego stracił Łukasz Mikołajczyk.