Ponad 6 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL w Poznaniu. Żeby przyspieszyć wydawanie dokumentów miasto uruchamia drugi punkt w galerii handlowej.
Od 16 marca, numer PESEL otrzymało go już ponad 6,3 tysiące Ukrainek i Ukraińców. Ponad 15,6 tys. osób umówiło się na wizytę, 10,8 tys. oczekuje na obsługę. Każdego dnia roboczego rano w systemie rezerwacji uruchamiane są kolejne wolne terminy. Obecnie numery PESEL wydaje ok. 60 urzędników, pracujących na dwie zmiany przy ul. Libelta 16/20, również w soboty (26 marca oraz 2 kwietnia). W czwartek, 31 marca, urząd przeprowadzi testy działania państwowych systemów oraz przygotowanych rozwiązań w nowym punkcie obsługi w Centrum Handlowym Malta przy ul. Maltańskiej 1.
W miejscach czasowych dla uchodźców, które zostały przygotowane przez wojewodę, przebywa teraz ok. 1730 osób. Wolnych miejsc jest na terenie miasta 2621. Do 28 marca wydano 27 329 zaświadczeń pozwalających osobom z Ukrainy na jazdę komunikacją miejską za darmo. Ponadto wydano 1750 toreb z żywnością i środkami higienicznymi.
Z ciekawostek pragnę wspomnień, że ok. 4000 podmiotów i jednostek, wypełniło ankiety chęci pomocy Ukraińcom. Wczoraj minister rządu Hesji była pod wielkim wrażeniem naszych wolontariuszy – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.
Do przedszkoli trafiło 708 dzieci, wolnych miejsc jest 681. Nowi uczniowie z Ukrainy w szkołach podstawowych to 2767 osób (wolnych miejsc jest nadal 5721), a szkoły ponadpodstawowe przyjęły 335 uczniów (wolnych miejsc – 1799).
Od czwartku można starać się o wypłatę świadczeń dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Dokumenty można złożyć w formie papierowej – osobiście w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) oraz punktach obsługi klienta – lub elektronicznie, poprzez platformę ePUAP. Do 29 marca wpłynęły już 122 wnioski, w tym 20 poprzez platformę ePUAP, 99 do punktów ZKZL (pozostałe 3 złożono w innych miejscach).
– Obsługa wniosków przebiega sprawnie, ale znaczna ich część jest nieprawidłowo wypełniona – mówi Katarzyna Kaszubowska, zastępczyni dyrektora Biura Spraw Lokalowych. – Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają wątpliwości, jak wypełnić wniosek, aby przyszli do punktu obsługi klienta. Problematyczne okazują się zwłaszcza załączniki – trzeba w nich zaznaczyć tylko i wyłącznie te dni, w których było już świadczone wsparcie. Pieniądze będą wypłacane z dołu – po zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Nie ma możliwości wypłaty ich z góry, zaliczkowo.