Sztuczna inteligencja i robot chirurgiczny. Targi medyczne SALMED

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się targi medyczne SALMED. Były okazją dla wystawców, by przekonać inwestorów do wsparcia nowoczesnych rozwiązań.

 

Na tegorocznych targach, nowością była Strefa Startupów, gdzie można było zobaczyć wiele innowacyjnych pomysłów. Między innymi pojawił się domowy stetoskop, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i jest w stanie wykryć nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym. Pojawił się także program do samodzielnego radzenia sobie z bezsennością, dzięki któremu pacjent w domu uczestniczy w sesjach terapeutycznych.

 

Pandemia spowodowała, że kalendarz najważniejszych spotkań dla sektora ochrony zdrowia uległ zmianie. Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę zaprezentowało ponad 130 wystawców. To producenci i dystrybutorzy aparatury oraz instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik, gabinetów medycznych. Nie zabrakło także sprzętu rehabilitacyjnego i wyposażenia laboratoriów– mówi Paulina Pietrzak, dyrektor Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED.

 

 

Ważnym rozwiązaniem wykorzystywanym w polskich szpitalach jest sztuczna inteligencja. Na ten temat eksperci debatowali podczas panelu dyskusyjnego pt. Biała Księga AI w zdrowiu – jak stosować AI w praktyce klinicznej? Odpowiadali na pytania, jak dobrze przeprowadzić implementację sztucznej inteligencji do praktyki klinicznej.

 

Nie zastępujemy lekarzy tylko wspieramy w czynnościach –podkreślał Andrzej Osuch – dyrektor ds. Transformacji Biznesowej Grupy Lux Med.

 

Dodał również, że inicjatywa Białej Księgi AI w zdrowiu jest pierwszym takim przedsięwzięciem. Tematowi sztucznej inteligencji, towarzyszy często pytanie czy rozwiązania AI mogą zastąpić lekarzy. Te wątpliwości rozwiano przekonując, że sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale ci medycy, którzy ją stosują wymienią tych, którzy tego nie robią. 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy robota chirurgicznego firmy CMR. Służy on do wykonywania zabiegów minimalnie inwazyjnych. Sprzęt wykorzystuje się w niektórych placówkach medycznych.

 

Firma CMR nie jest już startupem, ale na początku drogi mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami. Zaczęliśmy od pomysłu. Takim był robot Versius. Dostaliśmy poważny zastrzyk od inwestora w wysokości 600 mln dolarów. Nie znam dyrektora szpitala, który nie chce mieć systemu robotycznego u siebie na bloku operacyjnym. Tu ważna jest edukacja i uświadamianie jak ten robot może być wykorzystywany efektywnie. – mówił Artur Dolny, Commercial Executive Poland, CMR Surgical.

 

Kolejna edycja targów SALMED zaplanowano na wiosnę 2024 roku.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl