Coraz więcej ukraińskich dzieci w poznańskich szkołach i przedszkolach

Od 24 lutego – dnia wybuchu wojny w Ukrainie, do Poznania przyjechało ponad 40 tysięcy uchodźców. Duża część z nich to dzieci. Aby zapewnić im możliwość edukacji i opieki, Polska objęła je obowiązkiem szkolnym.

 

W poznańskich szkołach i przedszkolach uczy się już 3013 młodych uchodźców. To dane miasta z 22 marca. Do szkół podstawowych uczęszcza najwięcej dzieci, bo aż 2276 – od zeszłego tygodnia przybyło ich 764. Do przedszkoli przyjęto 498 młodych uchodźców, a do szkół ponadpodstawowych 239.

Uczniowie mają prawo do bezpłatnych lekcji języka polskiego zarówno w szkołach, jak i przedszkolach. Takie zajęcia odbywają się w grupach, do 10 godzin tygodniowo. Placówki zapewniają także ukraińskim dzieciom pomoc psychologiczną i wyżywienie.

 

– Nadal mamy wolne miejsca. Ta pula uległa zwiększeniu – zarówno w wyniku tworzenia dodatkowych oddziałów, jak i zmian, które wprowadził minister edukacji i nauki – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. – W tej chwili mamy ok. 800 wolnych miejsc w przedszkolach, ok. 7000 w szkołach podstawowych na wszystkich poziomach edukacji – od klasy pierwszej do ósmej oraz ponad 1600 w szkołach ponadpodstawowych, przede wszystkim w liceach i szkołach branżowych. 

 

Obecnie w pięciu szkołach podstawowych (SP 2, SP 3, SP 10, SP 12, SP 80) działają 24 oddziały przygotowawcze. Powstały w 2018 roku. Uczniowie realizują w nich intensywną naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów, w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości. Taka nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat.

Z przeprowadzonych w placówkach edukacyjnych ankiet wynika, że 20 nauczycieli zadeklarowało znajomość języka ukraińskiego, a 115 nauczycieli znajomość języka rosyjskiego. Pracownicy szkół mogą skorzystać ze szkoleń nauki podstaw języka ukraińskiego, m.in. organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Dzieci uchodźców z Ukrainy mogą wziąć udział także w rekrutacji do przedszkoli, na takich samych zasadach jak polskie dzieci. Teksty informacyjne w ukraińskiej wersji językowej znajdują się tutaj.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl