Wojna i fake newsy. Jak się przed nimi chronić

Poznańscy seniorzy dowiedzą się jak się chronić przed nieprawdziwymi informacjami w Internecie.

Jak nie ulegać manipulacji w intrenecie? Jak skutecznie rozpoznawać fałszywe informacje dotyczące inwazji na Ukrainę czy sytuacji na granicy? Jak na nie reagować? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać na spotkaniu dla seniorów „Na informacyjnym froncie – o wojnie, która toczy się w Internecie”. Spotkanie zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 21 marca na godzinę 11.00 w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wykład poprowadzi Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej.

Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznać rosyjskie narracje dezinformacyjne wykorzystywane w kontekście wojny w Ukrainie. Po spotkaniu będą potrafili skuteczniej wskazać przykłady zmanipulowanych informacji dotyczących zbrojnego ataku na Ukrainę, sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i kryzysu humanitarnego oraz właściwie reagować na dezinformację w mediach społecznościowych.

„Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że częściej zaglądamy do mediów i portali społecznościowych, poszukując aktualnych informacji o sytuacji za wschodnią granicą i trwającym kryzysie humanitarnym” – mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. „W odruchu solidarności mobilizujemy się do działania: wspieramy akcje pomocowe, przekazujemy pieniądze na liczne zbiórki. Jednocześnie stale towarzyszą nam lęk, obawy i niepokój, które sprawiają, że stajemy się szczególnie podatni na dezinformację. A przecież wojna toczy się także na informacyjnym froncie.” – dodaje.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 61 847 21 11, 61 842 35 09.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl