“Możliwość komunikacji i przetransportowania się darmowo jest pierwszym sposobem, w jaki możemy tym osobom udzielić pomocy.” mówi poseł Franciszek Sterczewski i pyta ministerstwo czy uchodźcy wojenni mogą korzystać z PKP za darmo?
Uchodźcy z Ukrainy jako środek ucieczki z kraju często wybierają kolej. Już dzisiaj jeden taki pociąg z dworca w Przemyślu – gdzie znajduje się punkt recepcyjny – przyjechał do Poznania. Uciekinierzy z Ukrainy jako azyl wybierają również Czechy i Słowację. Okazuje się że u naszych sąsiadów nie muszą już płacić za bilet za przejazd pociągiem. O wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce, w interpelacji do Jacka Sasina i Andrzeja Adamczaka, poprosił poznański poseł Franciszek Sterczewski.
Wiele osób z Ukrainy dociera do Polski koleją. Dworzec w Przemyślu ma być punktem recepcyjnym. Czechy i Słowacja poszły dalej, zwalniając uchodźców z opłat za bilety krajowe. Pytam w interpelacji @SasinJacek @AMAdamczyk czy m. in @PKPIntercityPDP weźmie przykład z sąsiadów. https://t.co/ivPKBFV2P1
— Franek Sterczewski (@f_sterczewski) February 25, 2022
Oczywiście, że potrzebne będą mieszkania, potrzebne będzie przygotowanie systemu zdrowia, edukacji, ale również ważnym aspektem jest kwestia komunikacji i transportu.
Ci ludzie dosłownie tak, jak stali, rzucili wszystko, co mieli w rękach i wsiedli w cokolwiek, uciekając przed rakietami i wojskami rosyjskimi … Ta możliwość komunikacji i przetransportowania się darmowo jest pierwszym sposobem, w jaki możemy tym osobom udzielić pomocy. – mówi Franciszek Sterczewski