Ponad 80 tys. książek, odznaki i medale. Historie o kobietach w masonerii i literaturze antymasońskiej. Jedyna w swoim rodzaju wystawa eksponatów kultury masońskiej w Poznaniu do obejrzenia od dziś.
Od dzisiaj do 31 marca, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu oglądać będzie można ekspozycję najcenniejszych eksponatów masońskich. Wystawa jest rozszerzeniem ekspozycji z 1996 roku, zorganizowanej przez Andrzeja Karpowicza, twórcę Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
W poznańskiej kolekcji jest ponad 80 tys. rękopisów, tekstów i książek lóż wolnomularskich. Spora część z nich została podczas wojny zabrana przez nazistów. Po wojnie, druki znaleziono w Sławie Śląskiej i przekazano do Poznania. Na wystawie można również znaleźć eksponaty, które w bibliotece nie są tak typowe.
“Ta wystawa ma charakter przekrojowy, opowiada o tym, czym jest wolnomularstwo, czym się charakteryzuje. Odsłania rąbek tajemnicy i opowiada o najważniejszych historycznych momentach w dziejach masonerii i o rzeczach, o których normalnie się nie mówi, na przykład o kobietach, o literaturze antymasońskiej. Jedna gablota jest bardzo nietypowa, jeżeli chodzi o bibliotekę, znajdują się w niej pamiątki kultury masońskiej, symbole, odznaki, przypinki, fartuszki, talerze okolicznościowe czy medale.” – mówi Karolina Tomczyk-Kozioł, kustosz w pracowni zbiorów masońskich w UAM.