Strefa mieszkańca

Rusza budowa ogrodu miododajnego

Niewykorzystywany od lat amfiteatr na Cytadeli zamieni się w kolorowy ogród. Wykonawca inwestycji przejął plac budowy i rozpoczął montaż ogrodzenia zabezpieczającego teren.

– Cytadela to bardzo ważne i popularne miejsce na mapie naszego miasta. Chętnie odpoczywają tutaj Poznanianki i Poznaniacy oraz jest to park atrakcyjny turystycznie, dlatego dbamy o to wyjątkowe połączenie historii i zieleni, realizując kolejne inwestycje. W tym miesiącu udostępniona została przebudowana kładka dla pieszych i rowerzystów niedaleko amfiteatru, trwają też prace konserwatorskie związane z nagrobkami na stokach Cytadeli. Teraz czas na budowę ogrodu miododajnego, który zachwyci licznymi roślinami – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania.

fot. UM Poznania

Ogród miododajny powstanie w północno-wschodniej części Cytadeli. W trakcie prac amfiteatr nie będzie dostępny dla spacerowiczów.

Obecnie wykonawca koncentruje się na przygotowaniu terenu do robót budowlanych. W kolejnych krokach przystąpi do rozbiórek i prac ziemnych, w tym przeprofilowania terenu na potrzeby ogrodu tarasowego. Część elementów amfiteatru zostanie zachowana i wkomponowana w ogród miododajny. W ostatnim etapie inwestycji wykonane zostaną nasadzenia roślin bardzo zróżnicowanych pod względem wysokości i kolorystyki, a ich dopełnieniem będzie wkomponowana w tarasy kaskada wodna.

W ogrodzie pojawią się rośliny stanowiące źródło pożywienia dla pszczół. Przewidziany jest podział na segmenty odpowiadające koncepcji barwnych fal. W efekcie w amfiteatrze powstanie dziesięć tarasów roślinnych, w tym dwa ze ścieżką pieszą. Ponadto przestrzeń ta zostanie podzielona na 14 sektorów, w których kolory roślin będą przechodzić od najjaśniejszych naturalnych barw po ciemniejsze, żywe, energiczne. Linie je wyznaczające prowadzone będą płynnie – ma to być nawiązanie do fal ultradźwiękowych, którymi porozumiewają się pszczoły. Przy wejściu po południowej stronie ogrodu przewidziano byliny białe i kremowe, w dużej mierze o delikatnym ulistnieniu i drobnych kwiatach. Stopniowo, w miarę przechodzenia w dół tarasów w stronę północną, kolorystyka będzie bardziej intensywna – przez żółty, pomarańczowy, czerwony, kończąc na różowym, fioletowym i niebieskim. Projektanci zwrócili też uwagę na ulistnienie dobieranych roślin – od pierzastych, delikatnych liści goździka po duże liście malwy.

fot. UM Poznania

Bylinom towarzyszyć będą krzewy stanowiące szkielet i wzbogacenie kompozycji. Planowane są też nasadzenia przy alejach spacerowych, tuż na obrzeżach tarasów.

W sumie kompozycję stanowić będzie ponad 80 gatunków bylin, w tym m.in. ostróżki, malwy, naparstnice, krwawniki, liatry, astry, goździki, zawilce, szałwie, przetaczniki, lawendy, pysznogłówki, bodziszki, jeżówki. Docelowo zasadzonych ich zostanie ponad 11 tys.. Wśród krzewów planowane są m.in. tawuły, krzewuszki, pięciorniki, cisy, berberysy, derenie. Pojawi się też kilkanaście drzew.

Uzupełnieniem inwestycji będzie mała architektura w postaci tablic edukacyjnych, ławek i koszy na śmieci.

fot. UM Poznania

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl