8 miejsc dla dzieci i młodzieży chorych na COVID-19 z zaburzeniami i chorobami psychicznymi utworzono w Oddziale Klinicznym Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działającym w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
„Dzięki temu młodzi ludzie mogą liczyć na fachową pomoc specjalistów, gdy są zakażeni, a jednocześnie gdy następuje u nich pogorszenie stanu psychicznego. Była to jedna z palących potrzeb, by opieka nad takimi pacjentami nie została przerwana, a także by wkroczyć ze wsparciem psychologicznym i psychiatrycznym, gdy dochodzi do nagłych wypadków” – powiedziała w poniedziałek kierowniczka sosnowieckiej kliniki i oddziału prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Prof. Janas-Kozik, która jest pełnomocniczką ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży przypomniała też, że jednym ze skutków pandemii COVID-19 jest zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń i chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży.
„Konieczne było przygotowanie systemu ochrony zdrowia psychicznego, zwłaszcza w placówkach udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym, by można było efektywnie pomagać pacjentom doświadczającym negatywnych skutków epidemii COVID-19, w tym osobom z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia COVID-19, jak również dzieciom i młodzieży doświadczającym pogorszenia stanu zdrowia psychicznego w związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami oraz zmianami społecznymi” – dodała prof. Janas-Kozik.
W skali kraju pozytywną ocenę otrzymało 31 wniosków o utworzenie miejsc covidowych w stacjonarnych dziecięcych oddziałach psychiatrycznych. Łączna wartość dofinansowania wyniosła blisko 52 mln zł. Źródłem finansowania tych zadań inwestycyjnych był Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka