„Jest symbolem mocno odciśniętego, pozytywnego piętna na życiu naszego miasta”. Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania dla grupy MTP.
Już od stu lat Międzynarodowe Targi Poznańskie towarzyszą rozwojowi miasta. To właśnie na terenie targów Polacy zobaczyć mogli pierwszą butelkę coca-coli czy pierwszy telewizor. Z okazji okrągłej rocznicy założenia pierwszych targów w Poznaniu i za wkład w rozwój miasta, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył dziś Wielką Złotą Pieczęć Miasta Poznania Międzynarodowym Targom Poznańskim.
“Jest to wyróżnienie, które przyznajemy co roku za szczególny wkład w życie miasta oraz aktywne wspieranie jego rozwoju. Nasz tegoroczny laureat robi to już od 100 lat. To, co uważam za największe osiągnięcie i zasługę targów dla rozwoju Poznania to kreowanie możliwości bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami krajów zachodnich. Poznań postrzegane jest jako miasto tolerancyjne i otwarte. Z pewnością to targi przygotowały grunt pod tę mentalność” – powiedział Jacek Jaśkowiak.
“To odznaczenie pokazuje, że warto mieć swoje wartości. Fundament grupy MTP jest silniejszy niż kiedykolwiek. Traktujemy tę pieczęć nie tylko jako symbol docenienia, ale także zobowiązania. Już w tym roku teren targów stanie się bardziej miejski. Nowy plac eventowy, strefa kultury, parking podziemny, a w perspektywie filharmonia poznańska.” – mówił Tomasz Kobierski prezes Grupy MTP.
Idea zorganizowania przez Polaków targów w Poznaniu narodziła się już w 1917 r., podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich. Była to organizacja skupiająca polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Miały to być targi międzynarodowe, zorganizowane na wzór Targów Lipskich. Pomysł na organizację cyklicznych wystaw wcielony został w życie dopiero parę lat później, po wygranym przez Polaków Powstaniu Wielkopolskim. I Targ Poznański, jak wówczas nazywała się impreza, miał miejsce w 1921 (od 28 maja do 5 czerwca).