Projekty modernizacji dziedzińca Zamku i remontu ul. Św. Marcin nie kolidują ze sobą. „W ramach projektu murek zostanie przeniesiony o parę metrów. Stanie na swojej historycznej linii. Zwiększy się dzięki temu przestrzeń dziedzińca” – mówi zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.
Odkopane niedawno oryginalne fundamenty bramy Zamku, mimo że wzbudziły spore emocje i podekscytowanie, okazały się nie być tak dużą niespodzianką. O ich istnieniu, Centrum Kultury Zamek, widział już wcześniej. Zostały one nawet włączone w plany rozbudowy placu.
“To fundament oryginalnego ogrodzenia. Dla nas nie jest to zaskoczenie. Podbudowę dawnej linii muru widać było już podczas badań georadarowych przeprowadzonych na etapie projektowania. W planach jest rozszerzenie granic Zamku do tego miejsca.” – podaje Bartosz Wiśniewski, kierownik działu projektów interdyscyplinarnych C.K. Zamek.
Mury – jak mówi Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania – nie mają istotnych walorów zabytkowych, ale poszerzają naszą historyczną wiedzę o dodatkowe fakty. Ich odkopanie wiąże się jednak z podjęciem decyzji o planach rozszerzenia Zamku.
W ramach projektu murek zostanie przeniesiony o parę metrów. Stanie na swojej historycznej linii. Zwiększy się dzięki temu przestrzeń dziedzińca. Kiedy pojawią się środki, dziedziniec będzie przebudowany. Pojawi się dużo zieleni, akcentów wodnych, powstanie pawilon przeznaczony do celów kulturalnych i artystycznych. Co ważne w ramach zieleni miejskiej, drzewa, które znajdują się przed murkiem, zostaną zachowane, a pomiędzy murkiem a drzewami zostanie posadzona trawa. Sam mur zostanie poddany renowacji. – mówi Wiśniewski.
Pojawiły się już pytania czy modernizacji dziedzińca a co za tym idzie odkrycie zabytkowych murów, na wpłynie na tempo prac remontowych ul. Święty Marcin. Urzędnicy deklarują, że remont tego odcinka ulicy zakończy się zgodnie z planem. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2023